Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

wino a football

jezw
Czy wino i piłka nożna mają coś wspólnego ze sobą? Okazuje się, że mogą. W sklepie winnym In vino veritas na ulicy Dohány 58-62 natknąłem się niedawno na przedziwny zestaw win pod nazwą Aranycsapat czyli Złota jedenastka. Chodzi rzecz jasna o legendarny skład węgierskiej reprezentacji narodowej z lat 50tych. Całość wygląda tak:Wino produkuje winiarz z okolic Egeru Ferenc Csutorás. Jak zapewnia na swojej stronie internetowej jego dziadek, też winiarz, prowadził wspólnie z kapitanem złotej jedenastki Puskásem prywatną winiarnię w Egerze tak więc zestaw nie jest uzurpacją.

Opis poszczególnych elementów kolekcji można przeczytać (po węgiersku) tu. W charakterystyce poszczególnych win powtarza się sformułowanie "wino takie i siakie jak gra nazwisko piłkarza, na cześć którego nazwano wino". Nic takiego co warto byłoby tłumaczyć.

A jakie samo wino jest nie wiem. Zestaw czterech butelek w ozdobnym pudełku kosztuje w sklepie 16 488 forintów, czyli sporo. Dla mnie za dużo by zakupić dla eksperymentu. Nie jestem aż takim fanem Puskása i jego kolegów:)

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [ctb] *.unregistered.net.telenergo.pl

  Dzięki Jeżu. Nawet nie wiesz jak bardzo ta informacja jest na czasie. Może nie dla mnie, ale córka pisze właśnie całkiem sporą pracę o złotej jedenastce i taka ciekawostka może okazać się jej fajnym uzupełnieniem.

 • jezw

  swietnie, niech zobaczy tez film pt. 6:3 hu.wikipedia.org/wiki/6:3

 • maciej.dobosiewicz

  Bardzo ciekawe. Szkoda, że wino w polskiej kulturze tak zostało wypchnięte na margines przez wódkę i piwo.

 • airborell

  A można będzie gdzieś tę pracę przeczytać?

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci