Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

"Besarabia to Rumunia"

jezw
Będąc niedawno w Bukareszcie moje wytrenowane na kształcie Wielkich Węgier oko (zobacz tu, tu i tu) spostrzegło na ulicy następujące graffiti:Besarabia, czyli Mołdawia, to Rumunia. Znajoma Mołdawianka, której pokazałem zdjęcie zdziwiła się. "W Bukareszcie? Ciekawe. To malują głównie w Mołdawii. Na pewno zrobił to jakiś student stamtąd".

Muszę powiedzieć, że nieco odetchnąłem. Więc nie tylko Wielkie Węgry ale i Wielka Rumunia. Więc nie tylko tutaj mamy takich fajnych miłośników zabaw kartograficznych (inna sprawa, że razem nie powinni się bawić bo zabrakłoby miejsca, żeby wszystkich zaspokić), są oni też gdzie indziej. Choć szkoda, że już tylko tak muszę się pocieszać.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [brat Ramzesa] *.static.petrus.pl

  Prosze sie doinformowac bo w Moldawii robi sie goraco, co dziwne media milcza
  Nowy Rzad moldawski otwarcie postuluje za unifikacja z Rumunia, nie chce o tym slyszec rosyjskojezyczne Naddniestrze ktore domaga sie integracji z Rosja...

 • jezw

  Wiem o tym i masz racje, ze analogia w zadnym razie nie jest pelna. Nie o tym jednak pisalem tylko o rewizjonizmie przejawiajacym sie w pozadanym ksztalcie kraju jako jego symbolu. Sytuacja w obu krajach jest jednak rozna.

 • Gość: [brat Ramzesa] *.static.petrus.pl

  Tak zgadzam sie z Panem, tyle ze wzystkie te sprawy, spory graniczne, przynaleznosci regionow sa ze soba powiazane, precedensem bylo Kosowo, bardzo mnie dziwi ze decydenci nie przewidzieli konsekwencji a moze jednak przewidzieli.Robi sie to szczegolnie niebezpieczne w dobie poglebiajacego sie kryzysu gospodarczego,Europa moze ulec dstabilizacji, nekana starymi-nowymi konfliktami regionalnymi; boje sie efektu domina.
  Zastanwia mnie przemilczanie sprawy Mołdawii, a sytuacja naprawde staje sie tam bardzo delikatnie mowiac nieciekawa, tym bardziej ze odzywaja, na graniczacej Ukrainie tendencje separatystyczne, zywe rowniez w regionie odesskim.

 • Gość: [Moniek] 213.184.17.*

  spory graniczne, przynaleznosci regionow sa ze soba
  powiazane, precedensem bylo Kosowo

  Teraz juz wszystko jasne...korytarza gdanskiego przeciez nigdy nie bylo, a Wegry nie zaczynaly sie na Lysej Polanie i nie konczyly w Brasov...
  wszystko przez tych "decydentow" co to "wszystko przewidzieli a moze i nie"...

 • Gość *.chello.pl

  WITAM-OTO BARDZO CIEKAWY LINKO O POLAKUZ WEGIER CO ZDOBEDZIE MIANO NAJSTARSZEGO PRACUJACEGO W POLSCE PRACOWNIKA-
  wyborcza.biz/mojbiznes/1,101966,7099585,Szukamy_najstarszego_pracownika.html


  POZDRAWIAM SERDECZNIE

  MAGS

 • Gość: [Jacek] *.hsd1.nm.comcast.net

  znaczy Wroclaw spowrotem do Niemeic przylacza????

 • jezw

  mags - swietne, dzieki!

 • Gość: [arib] 91.200.94.*

  Mołdawia chce być w UE, ot cała filozofia.

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci