Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

Węgry rowerową potęgą w Europie

jezw

Na ciekawym blogu Cycling Solution (EN) znałazłem dość zaskakującą informację: po Holendrach (oczywistość) drugim najbardziej rowerowym krajem w Unii są Węgry. Nie jakieś państwo skandynwaskie, nie Austria czy Niemcy ale właśnie Węgry.

Informacja pochodzi z opublikowanego w marcu raportu Eurobarometru pt. Future of transport. Analytical report. Znajduje się w odpiowiedzi na pytanie D7: What is the main mode of transport that you use for your daily activities? (Z jakiego środka transportu korzystasz przy wykonywaniu codziennych czynności?) Rower był jedną z możliwych odpowiedzi obok samochodu, komunikacji miejskiej, chodzenia pieszo, motoroweru i rubryki "inne". Tablica ze szczegółowymi danymi znajduje się na stronie 30.

W Holandii rowerzystów jest 31,2%. Węgrzy drugie miejsce (19,1%) zajmują tuż przed Danią (19%). Szwecja ma 17,4% rowerzystów, Belgia i Niemcy po 13,4%. Polskę (9,3%) wyprzedza jeszcze Słowacja (9,5%). Przeciętna Unii to 7,4%.

Nieźle. Ciekawe, że Węgrzy mało są tego świadomi a przecież to spory powód do dumy. Gratulacje dla wszystkich tutejszych rowerzystów!

A tak przy okazji, zbliża się jesienna Critical Mass (22 września - dzień bez auta). Wszystkie informacje jak zwykle tu. Ciekawostką jest, że w tym roku na zakończenie dla uczestników zagra Budapeszteńska Orkiestra Festiwalowa jako akt poparcia dla celów CM. Rowerzyści-melomani są w ekstazie;)

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [qaz] *.olsztyn.vectranet.pl

  Czy można liczyć na wyjaśnienie chociaż ogólne o co chodzi?
  www.youtube.com/watch?v=Ah93AsiJd7A

 • jezw

  Zbliża się spis powszechny i klip jest z tym związany. Ankieter przychodzi do tego mieszkania ale widząc sytuację mówi, że ankietę można wypełnić również przez internet, z czego dziewczyna jest zadowolona bo akurat nie ma czasu na odpowiadanie na pytania. Ot co;)

 • Gość: [qaz] *.olsztyn.vectranet.pl

  Dziękuję bardzo:) Trzeba wszak uczciwie przyznać, że bez znajomości języka klip się i tak broni. Niemniej jednak raz jeszcze wielkie dzięki!

 • Gość: [lEn] *.xdsl.centertel.pl

  no i kto by pomyślał, prawicowi Węgrzy i lewackie rowery (ironia)

 • jezw

  ruch rowerzystow jest tutaj, co unikalne w wegierskim spoleczenstwie, bardzo apolityczny. na masie krytycznej widzialem tutaj jednego lokalnego faszyste, ktory jezdzi na rowerze, tez wzial udzial. nigdy nie ma partyjnych emblematow, hasel, transparentow. zadania sa czysto rowerowe. a poza miastami na rowerze jezdzi sie bez zadnej ideologii ale bo jest taniej czy dogodniej. w sumie jednak wychodzi niezle. pozdrawiam!

 • Gość: [Grr] *.catv.broadband.hu

  Najlepiej się bringazuje po nagykorucie po unikum i dwóch dreherah. Polecam :D zawsze po 22.

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci