Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

miłośnicy rowaszów

jezw

Niedawno wspomniałem na blogu rowasze i ciekawa dyskusja się wywiązała. I trzeba trafu, że niedługo później trafiłem na stronę miłośników i propagatorów rowaszy pod nazwą rovas.info, utrzymywanej przez Fundację Rowaszy.

Jest tam wszystko dla osób zainteresowanych rowaszami. Zacznijmy od wiadomości. Można tam sobie przeczytać o biblii pisanej rowaszami przekazanej niedawno papieżowi. Jest notatka o klawiaturze komputerowej do pisania rowaszami - wygląda tak:

klawiatura do pisania rowaszami

Jest informacja o zainteresowaniu rumuńskich tajnych służb kursami rowaszów. Przy okazji pojawia się urocza mapka Rumunii bez Siedmiogrodu nieco pogardliwie zatytułowana (oczywiście rowaszami) Oláhország:

Oláhország

Jest krótki artykuł na temat petycji do Unii Europejskiej w obronie tablic z nazwami miejscowości pisanych rowaszami w Rumunii. Przy okazji - rowaszowa flaga Unii.

flaga EU pisana rowaszami

I tak dalej. Co do nazw miejscowości pisanych rowaszami to okazuje, że strona rovas.info jest jednym z głównych jeśli nie głównym inicjatorem ich stawiania. Na stronie jest masa praktycznych informacji dotyczących ich stawiania od kwestii prawnych, po taktykę, do której można się uciec w przypadku oporu miejscowych władz, możliwość zamówienia tablicy czy też kwestie poprawnej pisowni tablic. Na stronie można poglądać sobie mapę z zaznaczonymi miejscowościami z takimi tablicami.

Strona oferuje również możliwość kupna książek wydanych w pisowni rowaszowej, można ściągnąć sobie tablicę z rowaszami albo, co ciekawe, obejrzeć błędne tablice z rowaszami z wyjaśnieniem błędów.

W sumie raj dla miłośników rowaszy - o ile są również zwolennikami skrajnej prawicy bo na stronie znalazłem pogardliwe odniesienia do Rumunii czy też bezkrytyczne wzmianki dotyczące Młodzieżowego Ruchu Sześćdziesięciu Czterech Komitatów (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom), rewizjonistycznej i skrajnej organizacji. Tak to niestety jest, że tę część dziedzictwa kultury węgierskiej przejmuje skrajna prawica nadając mu odcień polityczny.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
 • varpho

  tak, no niestety to jest problem, że większość "rowaszystów" to jednocześnie nacjonaliści o nastawieniu ksenofobicznym i bardzo nad tym ubolewam, bo pismo samo w sobie rzeczywiście jest ciekawe i warte zainteresowania...
  a co do błędów, to raz widziałem napis utworzony za pomocą czcionek rowasza, ale całkowicie bez jego znajomości. :D
  www.facebook.com/photo.php?fbid=10150681098046172
  bezpośrednio do zdjęcia: fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/580177_10150681098046172_668391171_9756322_88994117_n.jpg
  jak na razie węgierskie runy nie zostały jeszcze zunikodzone, więc do tego, aby ryć-karbować na komputerze, potrzeba specjalnych czcionek, w mapowaniu których w sprytny sposób rozwiązano problem głosek w tradycyjnej ortografii zapisywanych dwuznakami: "gy", "ty", "sz" itd., które w rowaszu mają osobne litery. mianowicie uzyskuje się je z pomocą klawisza SHIFT - "gy" to "G", "sz" to "S" itd.

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci