Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

kraj przerażonych ludzi

jezw

Ilu na Węgrzech żyje Cyganów? Dwa miliony. A żydów? Milion. Węgrów-przesiedleńców z krająw sąsiednich? Też milionów. Chińczyków? Sześćset tysięcy. Arabów? 2%. Afrykańczyków? Też tyle.

To rzecz jasna nie prawdziwe dane ale opis percepcji Węgrów co do ilości nie-Węgrów żyjących na Węgrzech. Dane zebrano w wyniku zeszłorocznych badań instytutu Tárki, o których usłyszałem poprzez artykuł w Indexie.

Wygląda więc na to, że w odczuciu Węgrów stanowią oni w kraju zaledwie połowę mieszkańców. Jak słusznie zauważyła autorka opracowania danych tu nie chodzi o autentyczne szacunki ilości różnych mniejszości ale o wyrażenie, że jest ich "za dużo", o strach przed nimi.

Trzeba trafu, że niedawno miałem okazję być przy rozmowie, w której udział brał jeden z prominentnych działaczy romskich. Powiedział on między innymi, że Kanada powinna przyjmować Romów (niedawno zmieniono tam ustawę o uchodźcach tak, by o azyl było trudniej) bo chodzi o ich fizyczne przetrwanie. Też wyraz strachu.

Tak na Węgrzech wszyscy się boją "tych drugich". Nie wchodząc w to czyj strach jest bardziej lub mniej uzasadniony taka mieszanka przerażonych ludzi jest niebezpieczna bo ze strachu ludzie potrafią czasami robić straszne rzeczy. Wszystko w ramach samoobrony rzecz jasna. Jakże przydałoby się trochę zaufania, otwarcia na innych.

A ile mniejszości jest naprawdę na Węgrzech? Index próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Według szacunków socjologów Romów jest 400-800 tysięcy. Żydów może być około 50-100 tysięcy. Chińczyków jest ciut ponad 12 tysięcy, Afrykańczyków trochę więcej niż trzy tysiące. Statystyk dotyczących Arabów nie ma, mieszczą się oni pomiędzy 15 104 Azjatami i 3 066 Afrykańczykami. Nie wiadomo ilu jest Węgrzech-przesiedleńców z krajów sąsiednich.

Według ostatniego spisu powszechnego Węgrów jest na Węgrzech 92.3%.

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • emilya5

  Pamiętam Romów z Budapesztu. Hotel był w dzielnicy, gdzie sporo ich mieszkało, faktycznie można by odnieść wrażenie, że są ich milijony ;p

 • spirit_of

  Nie mialam tego wrazenia, byc moze dlatego, ze nie odrózniam zbytnio rasowego Wegra od przecietnego Cygana ;) a zreszta, czlowiek jak czlowiek.

 • spirit_of

  Akurat obchodzona setna rocznice urodzin czlowieka, który uratowal zycie stu tysiacom Zydom w Budapeszcie i w calych Wegrzech. Nazywal sie Raoul Wallenberg. Zmarl w 1947 w sowieckich lagrach.

 • Gość: [Marcin] *.as13285.net

  "Przekleństwo" adm Horthy działa, przerażeni sąsiedzi Jeża zdobyli połowe medali w sportach wodnych. I jest to liczba podobna do polskiej zdobyczy we wszystkich dyscypilnach.

  Servus

 • Gość: [piotr] *.warszawa.vectranet.pl

  Nie zapominajmy, ze węgierska kajakarka Danuta Kozak (zdobyła dwa złote medale w Londynie: w czwórce oraz samodzielnie w jedynkach kajakowych na 500 m) to w połowie Polka, jej mama jest Polką. Niestety w polskiej telewizji o tym nie wspominano, choć pisały o tym polskie gazety. Danuta mówi po polsku. Węgierski ojciec Danuty studiował w Olsztynie, tam poznał jej mamę. A brat Danuty nazywa się Jurand (od Juranda ze Spychowa).

 • jezw

  No proszę, nawet się zastanawiałem czy z takim imieniem i nazwiskiem nie jest ona z pochodzenia Polką, więc jednak. Dziękuję!

 • Gość: [Marcin] *.as13285.net

  Olimpijskie hungarika czyli nie tylko my to zauważyliśmy:
  www.rp.pl/artykul/925576.html
  Servus

  Ps. w Krakowie sporo węgierskich turystów na Rynku

 • Gość: [Marcin] *.as13285.net

  No Jeż. Moż to cie zmusi do wyjścia z norki:
  dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,2171,aktualnosci-z-europy,wegierski-mon-do-mediow
  Sprawa znana, kontrowersyjan, komentowana?

  Servus

 • jezw

  hej, nie, o tym nie słyszałem, choć Węgrzy w misjach zagranicznych dość starannie unikają akltywnego zaangażowania zbrojnego więc całej sprawie się nie dziwię. pozdrawiam, zabieram się znów do pisania;)

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci