Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

otwarte zabytki - włączmy się

jezw

Centrum Cyfrowe Projektu: Polska ogłosiła projekt Otwarte zabytki. W jego ramach zachęca wszystkich do wspólnego tworzenia bazy zabytków polskich w Polsce a także poza granicami kraju. Jeśli dany zabytek jest już w bazie można dodawać informacje na jego temat czy zdjęcia, jeśli go nie, można go tam wprowadzić zaznaczając jego położenie na mapie.

Otwarte zabytki

Otwarte zabytki

Obecnie nie ma żadnych informacji na temat zabytków na Węgrzech. Proponuję: włączmy się w projekt i zbierzmy te informacje.

Na początek zacznijmy tworzyć listę zabytków polskich na Węgrzech. Strona projektu definiuje zabytki w następujący sposób:

Formalne kryteria tego, czy dany obiekt jest zabytkiem dotyczą jego trzech potencjalnych wartości: naukowej, gdy obiekt ma jakieś wyjątkowe rozwiązania technologiczne (np. Kanał Augustowski), artystycznej - obiekt jest dziełem sztuki (np. cenny barokowy pałac), historycznej - obiekt związany jest z ważnymi wydarzeniami lub postaciami historycznymi. (http://www.nid.pl/idm,580,zabytki-nieruchome.html) Równie ważnym kryterium może być jego wartość "społeczna" (szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności).

Co byłoby takim zabytkiem na Węgrzech? Tak na szybko do głowy przyszły mi następujące obiekty:

 • Derenk - cały wieś
 • pomnik Bema
 • tablice Woronieckiego i (kogoś jeszcze - nie pamiętam) na placu Kossutha
 • pomnik katyński w trzeciej dzielnicy i w Tatabánya
 • pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej w Győr
 • tablica Portiusa w Tokaju

Co dodalibyście? No i kto by się włączył by popracować nad projektem?

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [inga] *.ip.netia.com.pl

  ssl.panoramio.com/photo/80196395
  udało mi się znaleźć zdjęcie w sieci bo ja niestety nie posiadam - pomnik obrońców z tego co widzę to Przemyśla

 • Gość: [zes] *.pool.invitel.hu

  To pewien paradoks, tablice pamiątkowe stają się od razu zabytkami. :)
  Kilka tablic istotnie upamiętnia miejsca związane z Polakami, np. z polskimi uchodźcami 1939-45: na Fő utca, komitet obywatelski Sławika niedaleko Parlamentu, także tablica Gracji Kerény w Óbuda (tam mieszkała). Inne są niezwiązane z miejscem: pomnik Bema, pomnik twierdzy Przemyśl, tablica Piłsudskiego. Tablic pamiątkowych na Węgrzech dostatek, ale tak naprawdę tylko Derenk i kościół polski na Kőbánya to coś więcej niż tablica pamiątkowa. Może jednak coś jest, chyba nie jest tak ubogo?


 • jezw

  Dzięki za sugestie! Pomnik obrony Przemyśla chyba się liczy, kościół też, co do tablic jestem mniej pewien, choć lepiej mieć uwzględnione w spisie więcej niż mniej. Będę na bieżąco pisał jak postęp projektu.

 • Gość: [yorro] *.catv.broadband.hu

  Ambasada ma taki projekt. Startuje od r. 2013.

 • jezw

  @Yorro: gdzie można znaleźć jakieś szczegóły? dziękuję

 • Gość: [zes] *.pool.invitel.hu

  W 2001 roku ukazała się niewielka książka na ten temat, po węgiersku oraz odrębnie po polsku: László Prohászka "Polskie pamiątki w Budapeszcie" oraz "Lengyel emlékek Budapesten".
  Opisuje wszystkie tablice i miejsca pamiątkowe w Budapeszcie. Tzn. wszystkie do 2001 roku, od tamtej pory jest trochę nowych. Można trafić w antykwariatach.

 • jezw

  Mam tę książkę! Nie jest niestety tak ciekawa jakby to sugerował tytuł, są to, jak piszesz, pomniki i tablice.

 • jan.szczepan

  Dobra inicjatywa, stworzenie takiej bazy jest jak złoto inwestycje z nim związane również - zawsze się opłacają. Dziedzictwo kulturowe pielęgnować trzeba, każdy to powie!

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci