Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

Népszabadság zamknięty, powrót Trybuny Ludu

jezw

Zamknęli Népszabadság? Cóż za problem, jest przecież inna prasa, weźmy taką powstałą rok temu gazetę Magyar Idők. Znikła gazeta, pojawiła się gazeta, takie jest życie, nie?

Mówi się, że za zamknięciem Népszabadság stoi skandal, który wywołała ta gazeta: sprawa podróży helikopterem ministra Rogána.

Przypomnę: Rogán poleciał helikopterem na ślub znajomych, początkowo zaprzeczał temu, potem jednak, gdy pokazały się dokumentujące to zdjęcia, przypomniało mu się, że faktycznie korzystał z usług tej piekielnie drogiej taksówki powietrznej. Wyjaśnienia, które podał były niespójne: podobno chcieli oszczędzić nocnej podróży dziecku – tyle tylko, że przeloty miały miejsce w dzień a cały czas podróży minimalnie różnił się od czasu przejazdem samochodem. Jak to często tutaj bywa w przypadkach kiedy polityk obnosi się ostentacyjnie z niemającym kontaktu z oficjalnymi deklaracjami majątkiem sprawę przypisuje się przedsiębiorczym współmałżonkom, pracowitym rodzicom czy też dzieciom, które mimo młodego wieku doszły do fantastycznych majętności, tym razem padło na żonę.

To wszystko wiemy z Népszabadság. A co tym napisała Magyar Idők? W zasadzie tylko to co powiedział sam Rogán, nota bene, rządowy spec od propagandy, podczas debaty na temat sprawy helikopterowej w parlamencie. Uznał wówczas, że popełnił błąd bo politykowi nie wolno korzystać z helikoptera do celów prywatnych nawet wówczas kiedy jego żonę na to stać. Szczegółów helikopterowej wycieczki zabrakło. Magyar Idők dużo więcej miejsca poświęciła aktualnym tematom rządowej propagandy jak niedawne referendum o uchodźcach czy wielorakie sukcesy rządu.

Tak w praktyce odczuwać się będzie zniknięcie Népszabadság. W przyszłości nie dowiemy się jeśli kolejny minister pozwoli sobie na luksusy za nie wiadomo czyje pieniądze, za to jeszcze głośniej zabrzmią tuby rządowe typu Magyar Idők.

Népszabadság był w swoim czasie odpowiednikiem Trybuny Ludu. Cóż za przewrotność historii, że w tej chwili przypomina ją raczej Magyar Idők.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Przemek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Baardzo stara gazeta, pamiętałem ją jako dziecko w kioskach. Kiedyś ikona prasowa Węgier a w zasadzie tuba propagandowa rządów Kadara. Kto wie może idą nowe czasy, nowe myślenie. Każdy rząd chwali swoje sukcesy to normalne, Kadar tu a Orban w innej. Zawsze tak będzie.........

 • Gość: [Przemek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ciekawy artykuł ukazał się dzisiaj w Onecie. W Europie ma miejsce nowy kierunek imigracji. Tak, Niemcy już na dość dużą skalę kupują domy nad Balatonem i tam osiedlają się na stałe. Podobno w samej okolicy Siofoku mieszka ich już w liczbie 2000. Jak tak dalej będzie, to za niedługo Balaton stanie się niemieckim jeziorem.
  wiadomosci.onet.pl/prasa/niemiec-wegier-dwa-bratanki/lp6whp

 • jezw

  Przemek, ten argument z Kádárem jest przygnębiający: naprawdę o to chodziło by rządził tu następny taki przywódca? Po co było socjalizm obalać? Chyba standarty powinny być wyższe?

  Dzięki za link do artykułu - ciekawy!

  Pozdrawiam

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci