moje zdziwienia budapeszteńskie

 Creative Commons License
Jeż Węgierski is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Poland License.
Based on a work at jezwegierski.blox.pl.
Blog > Komentarze do wpisu

lekcja języka rosyjskiego

Putin się zbliża - niedługo odwiedzi Budapeszt - a HVG skomentowało tę wizytę piękną okładką pod powyższym tytułem.

Całujący się Orbán i Putin dla osób pamiętających okres przełomu 1989/1990 kojarzą się jednoznacznie z ówczesnym plakatem Fideszu Wybierzcie sami (Tesszék választani).

źródło: wikipedia

Tam lekcji języka rosyjskiego oddawali się Breżniew i Honecker skontrastowani z młodą, wolną od takich perwersji, parą reprezentującą Fidesz. (Swoją drogą, mało ludzi na Węgrzech wie, że w Rosji przyjęte jest całowanie się w usta na znak przyjaźni bez kontekstów erotycznych).

Nie pierwszy to raz kiedy HVG nawiązuje do płakatów z tego okresu by wykazać jak bardzo zmienili się od tamtej pory Fidesz i sam Orbán. Wcześniej wykorzystał do tego inny kultowy plakat Towarzysze, koniec!

Obie okładki kąśliwe i dowcipne, jednak jeśli pomyśleć o wolcie odnośnie do stosunków Węgry-ZSRR/Rosja czy też Węgry/zachód, którą wdraża obecny rząd mniej jest już do śmiechu.

niedziela, 29 stycznia 2017, jezw

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: ninja, *.centertel.pl
2017/01/30 16:32:30
Cóż to za "wolta" którą wdraża rząd?
-
2017/02/01 20:34:22
Rząd prowadzi politykę zbliżenia z Rosją, co więcej, Rosja jest traktowana przez Orbána jako jeden z wzorów - a zachód jako zagrożenie. W porównaniu z pozycją Fideszu z określu przemian ustrojowych 1989-90 jest to wolta: wówczas była to partia zdecydowanie prozachodnia a sam Orbán wsławił się radyklanym żądaniem wycofania wojsk radzieckich z Węgier.