Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

lekcja języka rosyjskiego

jezw

Putin się zbliża - niedługo odwiedzi Budapeszt - a HVG skomentowało tę wizytę piękną okładką pod powyższym tytułem.

Całujący się Orbán i Putin dla osób pamiętających okres przełomu 1989/1990 kojarzą się jednoznacznie z ówczesnym plakatem Fideszu Wybierzcie sami (Tesszék választani).

źródło: wikipedia

Tam lekcji języka rosyjskiego oddawali się Breżniew i Honecker skontrastowani z młodą, wolną od takich perwersji, parą reprezentującą Fidesz. (Swoją drogą, mało ludzi na Węgrzech wie, że w Rosji przyjęte jest całowanie się w usta na znak przyjaźni bez kontekstów erotycznych).

Nie pierwszy to raz kiedy HVG nawiązuje do płakatów z tego okresu by wykazać jak bardzo zmienili się od tamtej pory Fidesz i sam Orbán. Wcześniej wykorzystał do tego inny kultowy plakat Towarzysze, koniec!

Obie okładki kąśliwe i dowcipne, jednak jeśli pomyśleć o wolcie odnośnie do stosunków Węgry-ZSRR/Rosja czy też Węgry/zachód, którą wdraża obecny rząd mniej jest już do śmiechu.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [ninja] *.centertel.pl

    Cóż to za "wolta" którą wdraża rząd?

  • jezw

    Rząd prowadzi politykę zbliżenia z Rosją, co więcej, Rosja jest traktowana przez Orbána jako jeden z wzorów - a zachód jako zagrożenie. W porównaniu z pozycją Fideszu z określu przemian ustrojowych 1989-90 jest to wolta: wówczas była to partia zdecydowanie prozachodnia a sam Orbán wsławił się radyklanym żądaniem wycofania wojsk radzieckich z Węgier.

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci