Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

Węgrzy wolą Putina od Merkel

jezw

Index zamieścił bardzo ciekawe wyniki badań opinii publicznej przeprowadzone przez instytut Závecz Research. Wyraźnie widać w nich jak wśród Węgrów orientacja wschodnia przeważa nad zachodnią - europejską. Podaję trzy przykłady.

Pierwszy to popularność przywódców światowych wśród Węgrów. Ferenc pápa to paoież Franciszek, reszty nie trzeba tłumaczyć. Widać, że Putin jest popularniejszy od Merkel.

Drugi to zestawienie tych dwóch polityków i preferencje wyrażane wobec nich przez zwolenników głównych partii węgierskich (MSZP to socjaliści, DK to Koalicja Demokratyczna Gyurcsánya). Widać, że poza wyborcami tej ostatniej partii - nawet w obozie socjalistów - Putin jest popularniejszy od Merkel.

Trzeci to popularność różnych polityków wśród wyborców Fideszu. Tu fascynujące jest zobaczyć, że od Merkel wolą oni nie tylko Putina ale i Erdogana.

Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że tradycyjnie proniemieccy i antyrosyjscy Węgrzy zmienili swoje poglądy pod wpływem przekazu płynącego od rządu. Już w 2014 roku Orbán powoływał się, między innymi, na Rosję i Turcję jako swoje wzorce. Wówczas brzmiało to nieco egzotycznie, widać jednak, że obecnie dla coraz większej ilości ludzi przywódcy tych państw stają się idolami - a ich ustrój polityczny wzorem do naśladowania.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Przemek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  I mają rację ! bo Merkel to już sami Niemcy nie popierają. Orientacja polityczna w Europie staję się bardzo skomplikowana. Ale to wymaga dłuższej dyskusji.

 • Gość: [Przemek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  To jest piękne !
  youtu.be/u_IAXYBRXjM

 • jezw

  @Przemek: Merkel popiera 59% Niemców (www.dw.com/en/support-for-2017-merkel-chancellorship-surges-survey/a-36700305), czyli jak to jest? A co wyboru Merkel/Putin to dla mnie wybór poniekąd cywilizacyjny: chcesz żyć według wartości reprezentowanych przez Zachód czy też Rosję? Sam zdecydowanie wybieram Zachód - Rosję już mieliśmy u siebie dość:) Pozdrawiam!

 • Gość: [Przemek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja mam jednak inną wiedzę, dużo zależy kto przeprowadzał ten sondaż..........tak naprawdę żadna z opcji Merkel/Putin nie jest dobra - a ja dziękuję za taką cywilizację, gdzie obcokrajowcy gwałcą kobiety lub taranują ciężarówką ludzi itd, to cywilizacja w wydaniu Orbana chyba jest już lepsza. ZSRR z lat 50-tych i Rosja dzisiaj to nie zupełnie to samo, chociaż mentalnie nic się nie zmieniło. Tu raczej chodziło o interesy narodowe, a nie kto kogo lubi.
  Pozdrawiam.

 • jezw

  A ja dziękuję za taką cywilizację gdzie bezkarnie morduje się i torturuje własnych obywateli (np. Czeczenia) oraz napada na sąsiednie kraje. A interes narodowy Rosji wydaje się mi być dalece mniej zbieżny z interesem Polski czy Węgier niż w przypadku Niemiec. Pozdrawiam!

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci