moje zdziwienia budapeszteńskie

 Creative Commons License
Jeż Węgierski is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Poland License.
Based on a work at jezwegierski.blox.pl.
Blog > Komentarze do wpisu

węgierski Oscar online

Węgry to obecnie fiilmowy gigant: w zeszłym roku Oscar za Syna Saula, w tym roku złoty niedźwiedź za film Ildikó Enyedi pt. Testről és lélekről czyli po angielsku On Body and Soul a po polsku pewnie O ciele i duszy a wczoraj Kristóf Deák dostał Oscara za krótki film pt. Mindenki (ang. Sing, po polsku pewnie Wszyscy).

Film do niedzieli można oglądać bezpłatnie w internecie (mam nadzieję, że z Polski też) tu.

Napisów nie ma więc opiszę treść. Mamy rok 1991. Do szkoły przychodzi nowa uczennicy Zsófi. Zaprzyjaźnia się z jedną rządzących klasą dziewczynek Lizą.

W szkole działa odnoszący sukcesy chór, Zsófi bardzo chce do niego wstąpić co też się staje. Po próbie nauczycielka prosi ją by została i wyjaśnia jej, że nie jest tak dobra jak inni i dlatego powinna tylko poruszać ustami a nie śpiewać. Liza zauważa, że przyjaciółka jest smutna, dochodzi do tego na czym polega problem. Organizują bunt.

Dochodzi do niego na galowym występie, który ma zdecydować o ich ewentualnym turne zagranicznym. Zamiast śpiewać cały chór tylko niemo rusza ustami. Nauczycielka po kilku nieudanych próbach wymuszenia śpiewu ucieka ze sceny a cały chór zaczyna wykonywać pieśń, śpiewają teraz wszyscy.

Dla zainteresowanych kulturą węgierską okazja nie do przepuszczenia.

poniedziałek, 27 lutego 2017, jezw
Tagi: kultura

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: