Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

geniusz biznesu

jezw

Rząd węgierski nie raz chwalił się już swoimi osiągnięciami poprzez różne media ale jakoś systematycznie i niesprawiedliwie pomija jeden z sukcesów Węgier, wobec którego żółkną z zazdrości rekinu biznesu z całego świata: to węgierska firma wykazała się niedawno najwyższym wzrostem na świecie (6000%) przewyższając osiągi bitcoina (1700%), doniósł o tym zresztą Bloomberg.

Mózg odpowiedzialny za ten godny uwagi sukces należy do Lőrinca Mészárosa, który w innym artykule na swój temat opublikowanym przez Bloomberga zapytany o porównanie do Zuckerberga małoskromnie stwierdził “być może jestem bystrzejszy”.

Choć prorządowe media jakoś unikają tematu geniusza biznesu na szczęście nie pomijają go inne media. I tak niedawno portal dziennikarstwa śledczego Átlátszó opublikował zestawienie porównujące majątek Mészárosa z majątkami przedwojennych bogaczy (po węgiersku i po angielsku). Konkluzje są ciekawe.

Przed wojną najbogatszymi ludźmi na Węgrzech były następujące osoby (dane z 1935 roku):

 • graf László Károlyi: 15,2 millionów pengő
 • graf Sándor Festetics: 13,5 millionów pengő
 • arcyksiążę József Habsburg: 10,5 millionów pengő

W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, w zależności od przyjętej metody, byłyby to następujące kwoty:

 • graf László Károlyi: 8,35/16,6 miliardów forintów
 • graf Sándor Festetics: 7,45/14,8 miliardów forintów
 • arcyksiążę József Habsburg: 5,7/11,4 miliardów forintów

Gdyby przeliczenia dokonać biorąc pod uwagę różnicę pomiędzy ówczesnym a współczesnym węgierskim GDP i związanymi z tymi różnicami w poziomie życia te majątki miałyby następującą wartość:

 • graf László Károlyi: 76 miliardów forintów
 • graf Sándor Festetics: 67,7 miliardów forintów
 • arcyksiążę József Habsburg: 53,4 miliardów forintów

Jakiekolwiek jednak by metody porównania nie wybrać majątki tych ówczesnych krezusów bledną wobec majątku Mészárosa, który szacowany jest na 120 miliardów forintów.

Kim jest ten bogacz, nota bene obecnie numer 5 na liście najbogatszych Węgrów?

Mészáros jest wójtem wsi Felcsút, z której pochodzi Viktor Orbán. Znają się od dzieciństwa i są przyjaciółmi. Ten monter gazowy z wykształcenia swoją karierę biznesową rozpoczął stosunkowo niedawno, siedem lat temu. Tempo, w jakim wzbogacił (wzbogaca się), zaczynając niemal od zera, nie ma precendensu w węgierskiej historii. Oparte jest ono na gigantycznych kwotach wygranych przetargów publicznych.

Opozycja twierdzi, że po uniezależnieniu się od Fideszu/Orbána Lajosa Simicski, innego geniusza biznesu, który obecnie nie odnosi już takich jak wcześniej, opartych głównie na przetargach, sukcesów biznesowych, to Mészáros przejął rolę nadwornego oligarchy i słupa Orbána. Obaj temu zaprzeczają.

Według oficjalnej deklaracji majątkowej (cytuję za Indexem, sama deklaracja nie jest w tej chwili osiągalna) Viktor Orbán, poza mieszkaniem w Budapeszcie i domem Felcsú, posiada oszczęgności w kwocie 993 tysiące forintów (13 357 złotych).

Mészáros i Orbán: przyjaźń mimo dramatycznych różnic majątkowych jest jednak możliwa, źródło: HVG

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość *.internetdsl.tpnet.pl

  "burmistrz wsi" - prawidłowo winno być burmistrz miasta lub wójt wsi ;)

 • jezw

  masz rację, poprawiam. dzięki!

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci