moje zdziwienia budapeszteńskie
| < Listopad 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 Creative Commons License
Jeż Węgierski is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Poland License.
Based on a work at jezwegierski.blox.pl.
RSS
czwartek, 20 listopada 2014

„Dzień gniewu” w ostatni poniedziałek był kolejną z serii opozycyjnych demonstracji. Tym razem zorganizowała go facebookowa grupa Nem némülünk el (Nie zamilkniemy). I tak jak dotąd mieliśmy demonstrację przeciwko podatkowi od internetu, potem o odwołanie Ildkikó Vidy tak teraz tematem było odrzucenie całej elity, dotychczasowej polityki, ostatnich dwudziestu pięciu lat. Tak, tak: łał.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

flaga norweska, zarfaz się rozlegnie Ria, Ria, Norwegia!

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Miss Europa, rozmawiałem z nią, suknię uszyła jej koleżanka-projektantka mody jeszcze kiedy Węgry wstępowały do Unii, obecnie to już symbol opozycyjny

Budapeszteńska demonstracja – było ich więcej, nie tylko w innych miastach węgierskich ale i w Europie – odbyła się na placu Kossutha, który jak dotąd kojarzył się raczej z demonstracjami antygyurcsányowymi. Nie jestem w stanie ocenić ilości ludzi, ale zdaje się, że plac się wypełnił choć nie przelewał. Zaskoczyła mnie obecność zorganizowanych aktywistów kredytów walutowych. Ostatnio parlament z wielkimi fanfarami uchwalił ustawę mającą „ostatecznie” zamknąć sprawę poprzez wymuszenie na bankach zwrotu części pieniędzy kredytobiorcom a także uforintowienie pozostałego długu. To, że przyjęto rynkowy kurs franka nie spodobało się najwyraźniej części kredytobiorców, stąd ich obecność na placu.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Żądamy państwa prawa a nie uforintowienia kredytów!

Dominowali młodzi, dla mnie przynajmniej, nieznani mówcy. Ich wystąpienia stanowiły mieszankę emocji (powtarzane „dühös vagyok” – „jestem wściekła” – było leitmotivem jednego z wystąpień), ogólników (rządy kradną), rewolucyjnej retoryki i miejscami kabotyństwa, pokoleniowego buntu z totalnym odrzuceniem ostatnich dwudziestu pięciu lat. W wyliczance dostało się i politykom opozycyjnym a nawet maleńkiej partyjce 4K, która domaga się legalizacji marihuany. Pojawiło się żądanie nowej „zmiany systemu” jak na Węgrzech określa się okres lat 1989-1990. Tak na marginesie, pomyśleć tylko, że w Polsce często się mówi o dwudziestu pięciu latach wolności, tu to dla wielu okres zmarnowany.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Mówca rewolucyjny, koszulka CCCP

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

"Przestępcom nie płacimy podatków. Republikański Ruch Oporu" - takie naklejki rozdawano w tłumie

Najkonkretniejsza była nauczycielka ze szkoły średniej, która protestowała przeciwko ostrym cięciom w budżecie oświaty zaproponowanym w obecnym budżecie oraz András Horváth, który mówił o społecznej inicjatywie stworzenia nowych instrumentów antykorupcyjnych. Przyprowadził na scenę byłego policjanta, który stracił pracę po tym jak zbyt gorliwie prowadził śledztwo w sprawie niewyjaśnionych do dziś przekrętów na ropie, które w latach 90-tych doprowadziły do gigantycznych strat budżetowych. I tak obecne machlojki symbolicznie zostały połączone z aferami poprzedniego okresu.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

nauczycielka, nazywała się, o ile pamiętam, Emília Nagy

Z ciekawszych haseł skandowano „Ria, Ria, Norwegia” (jak w piłkarskim „Ria, Ria, Hungaria”) na znak poparcia dla organizacji społecznych rozdzielających fundusze norweskie i za to atakowanych przez rząd a także „Rząd-mafia” czy też „Nie ma już Fideszu”.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Od czasu demonstracji przeciwko podatkowi od internetu pojawiają się nawiązania komputerowo-internetowe

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

takie też, V.O. to oczywiście Orbán Viktor

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

i takie: demonstrant high-tech, na ekranie jego tableta przebiegało na okrągło jakieś hasło

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

Są też hasła low-tech jak to: "Nie będziemy kolonią" - parodia rządowej retoryki antyunijnej

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

"Viktor, może tak zrozumiesz" i dalej rowaszem. Można się domyśleć co tam napisali

Po demonstracji obalono barierki oddzielające tłum od parlamentu, ale mimo, że tłum stał oko w oko z uzbrojonymi policjantami do przemocy nie doszło. Na razie nie ma planów na następne demonstracje.

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

opozycyjno-narodowe grzane wino sprzedawane na wszystkich niedawnych demonstracjach

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

nieco dziwny Ruch białych chustek, uczestniczki nawołują do pokoju i miłości

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

Anonimowi słuchacze w otwartych ale ciemnych oknach parlamentu

Nie wiadomo, czy to koniec fali protestów, czy też może będą kontynuowane ale zapoczątkują społeczny ruch oporu lub reform. Postaram się dalej pisać na te tematy.

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

VIktor, конец (nawiązanie do słynnego plakatu) i inne przekazy obcojęzyczne

niedziela, 16 listopada 2014

Jakiś czas temu dostaliśmy w prezencie worek z borowikami. DWA KILO NIEROBACZYWYCH BOROWIKÓW. Zrobiło to na nas mocne wrażenie. W Polsce takie coś byłoby sensacją a tu ofiarodawca zachowywał się jakby nic. Grzyby pochodziły z gór Mátra, gdzie, jak już wcześniej dostawałem sygnały, grzyby są. Poczułem, że chętnie bym się tu na grzyby wybrał.

Okazja nadarzyła się w październiku w postaci długiego weekendu. Postanowiliśmy z Chłopakiem wypróbować Mátrę. Pojechaliśmy tam 23 wieczorem, nocleg udało się nam znaleźć w Mátraszentimre u uroczych państwa w pensjonacie Tornácos ház.

Następnego dnia zerwaliśmy się przed świtem i ruszyliśmy do pobliskiego Bagolyirtás, gdzie pochodząca stąd koleżanka widziała grzybiarzy. Postanowiliśmy ruszyć zielonym szlakiem na południe. Było wcześnie i początkowo musieliśmy nawet trochę poczekać bo za ciemno było by cokolwiek widzieć. Las był, jak to na Węgrzech, bukowy i choć było tam trochę grzybów to niczego jadalnego nie widzieliśmy. Tu i ówdzie były jednak świerkowe plamy i tam było lepiej: znaleźliśmy sporo sów. Trafił się nam też jeden podgrzybek – niestety robaczywy i bardzo wilgotny – a potem, przy drodze piękny, zdrowiutki prawdziwek. Nie za dużo ale było już zdecydowanie po sezonie więc i tak uważałem, że mamy szczęście.

nasz największy sukces grzybiarski

też ładne, ale ich nie zbieraliśmy

Po paru godzinach wróciliśmy do naszego pensjonatu by spytać właścicieli o grzyboznawcę. Obiecałem Śliwce, że to zrobię, bo trzeba wiedzieć, że grzyby tutaj zbierają nie wszyscy jak w Polsce ale tylko ci nieliczni, którzy się “znają na grzybach” a i tak zbieracze rutynowo przynoszą grzyby do przebrania grzyboznawcom, którzy w sezonie bezpłatnie są dostępni na targach i w innych publicznych miejscach. Nasi gospodarze zadzwonili po mieszkającą parę domów dalej panią. Zapewnili nas, że ma egzamin z grzyboznastwa. Przyszła po paru minutach, przejrzała nasze grzyby, była supermiła i żadnych pieniędzy nie chciała, co więcej, zaoferowała, że da nam opieńki, które ma u siebie w domu w lodówce. Poszliśmy do niej, dostaliśmy coś z kilo opieniek – chciała nam dać dwa razy tyle – i kupiliśmy od niej dżem z dzikiej róży: przynajmniej za to przyjęła pieniądze.

W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze na Kékes ale wtedy już padał deszcz i była taka mgła, że widać wszystkiego było tyle:

Obiecaliśmy sobie, że w przyszłym roku znów pojedziemy na grzyby. Czy znacie inne miejsca grzybowe na Węgrzech poza Bagolyirtás, które polecam? Jeśli tak podzielcie się tą wiedzą w komentarzach – z góry dzięki!

sobota, 15 listopada 2014

Tym, że Ebola dotarła do Stanów Zjednoczonych.

Ten w sumie przeciętnie zabawny dowcip nawiązujący do zakazu wjazdu do USA wydanego Ildikó Vidzie, szefowej urzędu podatkowego, jest znaczący bo przedtem przez lata lub nawet dekady nie słyszałem na Węgrzech dowcipów politycznych. Nie wiem co jest czynnikiem powodującym pojawianie się lub znikanie tych dowcipów, ale coś się chyba dzieje.

Inny dowcip tym razem na hasła na demonstracji: co oznacza NAV (skrót nazwy tutejszego urzędu podatkowego)? Nie mamy  Amerykańskiej Wizy

wtorek, 11 listopada 2014

Pisałem jakiś czas temu o krokach przedsięwziętych przez rząd w celu ratowania frankistów tj. osób, które wzięły kredyt w obcej walucie, głównie frankach szwajcarskich. Dwie ostatnio (4 lipca i 24 września) przyjęte ustawy mają sprawę załatwić ostatecznie.

Nakazują one bankom zwrot ich klientom nadpłat wynikających z różnicy kursów oraz jednostronnych zmian umów kredytowych. Kredyty walutowe zostaną uforintowione po kursie rynkowym. Narodowy Bank Węgier wyda szczegółowe rozporządzenia regulujące sposób wyliczenia kwot do zwrotu. Jest to tym bardziej skomplikowane, że część kredytobiorców skorzystała już z jakiejś formy pomocy, co rozporządzenie ma wziąć pod uwagę. Rząd deklaruje, że w efekcie końcowym kredytobiorcy walutowi nie powinni wyjść na zmianach lepiej niż ci co zdecydowali się na wyżej oprocentowany kredyt w forintach.

W odniesieniu do jednostronnych zmian umów interesującym szczegółem było założenie winy banków: dostały one miesiąc by w sądzie udowodnić uczciwość swoich praktyk. Zdecydowana większość założonych spraw sądowych zakończyła się przegraną banków.

Decyzja dotyczy zarówno kredytów walutowych jak i, co ciekawe, udzielonych w forintach. Szacuje się, że podlega jej 400 instytucji finansowych, które mają do rozliczenia 680 tysięcy kredytów walutowych i 650 tysięcy kredytów w forintach. Przeciętnemu kredytobiorcy raty powinny spaść o 25% a sam dług o 20%. Według szacunków łączny koszt tej operacji dla banków wyniesie 1000 miliardów forintów, co odpowiada mniej więcej jednej trzeciej kapitału bankowego na Węgrzech.

Decyzja wywołała gniewną reakcję Stowarzyszenia Bankowego. W swoim oświadczeniu zaprotestowało ono przeciwko stosowaniu prawa wstecz. Obecnie sprawdza się czy stare kredyty odpowiadają dopiero co wprowadzonym wymaganiom, co jest niemożliwe z natury rzeczy. To tak jakby auto wyprodukowane przed kilku laty kontrolować według norm zanieczyszczeń odnoszących się do obecnie produkowanych samochodów i karać producentów za to, że przed laty ich produkt “nieuczciwie” nie spełniał tych norm, obrazowo tłumaczy przewodniczący stowarzyszenia.

W oświadczeniu podkreślono, że do wybuchu kryzysu do systemu kredytów walutowych nie miał zastrzeżeń ani nadzór bankowy ani żadna z partii parlamentarnych. W odniesieniu do kredytów walutowych odpowiedzialność spada zarówno na banki jak i rząd oraz klientów, natomiast obecnie jedynie z banków robi się kozła ofiarnego.

Istotny jest aspekt polityczny sprawy. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do szeregu demonstracji zdesperowanych frankistów. Pod początkowo apolityczne protesty z czasem próbował podłączać się Jobbik atakując banki przy użyciu antykapitalistycznej retoryki.

W sierpniu zeszłego frankowcy demonstrowali przed domem Orbána, dla rządu był to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że problem robi się coraz bardziej polityczny. Wokół domu Orbána wprowadzone strefę bezpieczeństwa uniemożliwiającą dalsze demonstracje.

Przed październikowymi wyborami samorządowymi jednym z dwóch głównych haseł propagandy rządowej było, obok kolejnej obniżki opłat komunalnych, “Rozliczamy banki”. Retoryka nieuczciwego banku znalazła odbicie w nazwie ustawy o fair bankingu, którą rząd obecnie szykuje. Ma one bronić kredytobiorców. W praktyce ustawa ta może być dla rządu instrumentem do wypierania z węgierskiego rynku banków zagranicznych: zadeklarowanym celem rządu jest zwiększenie udziału banków z kapitałem węgierskim do 50%.

*

Warto dodać, że kwestia kredytów walutowych pojawiła się wcześniej również w sądach. Dłużnicy wytoczyli bankom 2500 spraw. Najczęstszym zarzutem był brak transparentności. Podpisując umowę kredytobiorca powinien wiedzieć jaka będzie wielkość spłat, co nie jest możliwe w przypadku kredytów walutowych.

Sprawy doszły do sądu najwyższego w końcu zeszłego roku. Ten nie unieważnił masowo umów kredytów walutowych ale uznawszy, że są generalnie ważne dopuścił ich modyfikację w konkretnych przypadkach. W sprawie transparentności jednostronnych modyfikacji umów sąd zdecydował się zaczekać na decyzję Sądu Europejskiego.

Decyzja ta zamknęła nadzieje na rozwiązanie problemu przez sądy. Wywołała ona gniewne komentarze rządu oraz demonstracje kredytobiorców przed budynkiem sądowym. A w efekcie doprowadziła do obecnych ustaw. 

poniedziałek, 10 listopada 2014

Jedna po drugiej przechodzą ostatnio demontracje antyrządowe przez Budapeszt. Wczoraj żądano ustąpienia Ildikó Vidy, szefowej urzędu podatkowego (NAV), która niedawno przyznała się, że ma zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Już wyjaśniam o co chodzi.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

"W domu też kłamiesz, Vida?" oraz "Ildikó Vida, chcielibyśmy bardzo Ci podziękować za Twoją wytężoną pracę"

Niedawno okazało się, że ambasada USA poinformowała sześć osób, w tym i członków rządu, że mają zakaz wjazdu do USA z powodu ich udziału w działalności korupcyjnej dotykającej firm amerykańskich. Chodzi o manipulacje VATem, dochodowe dla biorących udział w procederze ale przynoszące wielkie straty dla budżetu. Firmy amerykańskie miały dostać propozycje nie do odrzucenia: za łapówkę ułatwienia dla was, dla konkurencji natomiast szykany przy pomocy urzędu podatkowego.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Rozszyfrowany skrót NAV: nie mam wizy amerykańskiej

Piszę “miały dostać” bo nic nie wiadomo na pewno. Rok temu pracownik NAV-u (tutejszy urząd podatkowy) András Horváth szeroko opowiadał w prasie na temat machlojek z VAT-em prowadzonych przez urząd podatkowy, złożył nawet zawiadomienie do prokuratury ale wszystko co z tego wynikło to dotykające go szykany. Także tym razem rząd nie przejawił zainteresowania wyjaśnieniem tego bądź co bądź wielkiego skandalu jakim jest zakaz wjazdu dla szeregu osób stojących blisko rządu. Więcej szczegółów dotyczących całej sprawy do przeczytaniu na blogu Codziennik Węgierski tu i tu.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

"Vida, ustąp!" to jeszcze na ulicy Dob

Demonstrację, jak to ostatnio bywa, zorganizowała facebookowa grupa 1000 miliardów za uczciwym systemem podatkowym (nawiązanie do kwoty 1000 miliardów forintów, do jakich to strat miały doprowadzić tolerowane oszustwa związane z VAT-em).

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Tradycyjnie już obecnie maski Guya Fawkesa, tyle, że noszone z tyłu głowy: na demonstracjach nie wolno zasłaniać twarzy

Zaczęła się pod urzędem podatkowym na ulicy Dob. Stamtąd przeszliśmy na znany z demontracji przeciwko podatkowi internetowemu plac Józsefa Nándora. Po drodze znów zapełniła się ulica Andrássy, mówi się o dziesięciu tysiącach uczestników.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

aktywistka zbierająca na koszt demonstracji

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

ci do wrzucili coś do pudełka dostawali naklejkę "przestępcom nie płacimy podatków"

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

"NAV psuje się od głowy"

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Chodzi o Vidę ale pojawiły się nawiązania do innych niewyjaśnionych spraw o woni korupcyjnej, tutaj do niespodziewanej decyzji Orbána zakupu myśliwców Grippen zamiast F16

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Flaga Norwegii - skandowano też nazwę tego kraju - to nawiązanie do ataków rządu na Norwegię w związku z funduszem norweskim

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Czołówka marszu - flaga europejska to już obecnie element obowiązkowy, skandowno zresztą "Europa, Europa"

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

efekt domina - upadek Vidy przyniesie upadek innych postaci z rządu, uważa autor tego transparentu

Na placu Józsefa Nándora wygłoszono przemówienia. Znów pojawił się Zsolt Várady, który zapowiedział utworzenie sieci społecznościowej dla aktywistów. Domagał się reformy systemu podatkowego i nawoływał do aktywności społecznej.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

demonstracja była od odwołanie Vidy ale wiadomo, że chodziło i o tego Wielkiego Brata

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

przewrotne użycie hasła trianonowego "Nie, nie, nigdy!" jako wyrazu niezgody na ewentualne wyjście Węgier z Unii

Te dwa hasła były zresztą leitmotivem innych wystąpień. Przemówienia miał też Gábor Vágó, były poseł LMP (Polityka Może Być Inna). Ten posiadacz najwspanialszych sumiastych wąsów w polityce węgierskiej wezwał wszystkich do chodzenia do urzędów podatkowych i pytania się czy Ildikó Vida już ustąpiła ze stanowiska. Dał rządowi tygodniowe ultimatum na doprowadzenie do ustąpienia Vidy oraz poproszenie EU o przeprowadzenia w sprawie zarzutów korupcyjnych. Jeśli do tego nie dojdzie, 17 listopada odbędą się demonstracje w całym kraju.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Gábor Vágó, co za wąsy, plus warto zwrócić uwagę na pętelki do guzików w kolorach narodowych

Po nim pojawia się aktor Zoltán Békési, który mówi też o powszechności nieuczciwych zachowań wśród zwykłych ludzi: niepłacenia podatków, płaceniu bez rachunków, jeżdzeniu na gapę, kumoterstwie, itd.

W końcu pojawia się gwiazda wieczoru, András Horváth, który powtarza swoje zarzuty również nawołuje do reform podatkowych oraz aktywności społecznej.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

András Horváth, whistleblower

Na koniec miejsce ma minuta ciszy dla uczczenia pamięci Milána Rózsy, młodego aktywisty zatrzymanego po ataku na siedzibę Fideszu, który niedawno popełnił samobójstwo na skutek dręczącej już od dłuższego czasu depresji.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Upamiętnienie Milána Rózsy

Ciekawe na demonstracji było parę rzeczy.

To kolejne wydarzenie zorganizowane przez Facebooka demonstracyjne pomijające partie polityczne

  • Pojawiło się na nim dużo transparentów i tablic zrobionych przez ludzi, często z inteligentnymi i dowcipnymi hasłami
  • Dominowała klasa średnia, na co wskazują powyższe transparenty
  • W tłumie nie było agresji, nawet na poziomie werbalnym
  • Mimo tematyki nader nadającej się na populistyczne hasła typu”wszyscy są skorumpowani, przecz z rządem” konsekwentnie pojawia się wątek reformy podatkowej i uzdrowienia państwa.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Temu statkowi już dziękujemy


czwartek, 06 listopada 2014

Miły czytelnik (w komentarzu pod tym wpisem - dzięki) zwrócił moją uwagę na polski komiks o tematyce węgierskiej (bitwa pod Mohácsem). Ukazał się on pod koniec października. Chętnie go kiedyś przeczytam, na razie musi mi wystarczyć opis z gazety, którego fragment zamieszczam poniżej (całość tu):

Przełomowa dla losów Europy klęska pobitych przez Turków wojsk węgierskich pod Mohacsem w 1526 r. była, według pisarza Gabriela Maciejewskiego, tylko zwieńczeniem spisku, jaki przeciw bogatym m.in. w złoto i miedź Węgrom, zawiązali prący do władzy w Europie Środkowej Hohenzollernowie i cesarski bankier Jakub Fugger.

Maciejewski, blogujący na Salonie 24 pod pseudonimem Coryllus, opowiedział o tym w II tomie swej książki "Baśń jak niedźwiedź".

- Ponieważ obraz przemawia silniej niż słowo, postanowiłem przez komiks dotrzeć z treściami, zawartymi w "Baśni II" do osób, które rzadko czytują książki - mówi G. Maciejewski.

Ilustracji tekstu Gabriela Maciejewskiego podjął się na 50 kartach znany krakowski malarz i grafik, Tomasz Bereźnicki. Forma komiksu nie jest mu obca: narysował już wcześniej wydane drukiem komiksy o generale Maczku i Tadeuszu Pankiewiczu, aptekarzu z krakowskiego getta.

- Tomasz Bereźnicki nie narysował komiksu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To nie jest historia opowiedziana kadr po kadrze przez postacie, którym z ust wydobywają się dymki z tekstem. Oczywiście album "Święte królestwo" zawiera i takie plansze, ale jego siłę stanowią duże syntetyczne obrazy, które w całości i w detalach są dialogiem ze sztuką, z historią, ze współczesnym i dawnym Krakowem, z dzisiejszymi mediami i polityką rozgrywaną w Europie Środkowej w ciągu ostatnich 25 lat. Uznaliśmy, że czasy opisane w II tomie "Baśni jak niedźwiedź" czasy upadku Węgier, wystąpienia Lutra, czasy wielkich bankierów i wielkiej herezji znakomicie pasują do tego, by posługując się analogiami opisać i narysować naszą dzisiejszą sytuację polityczną i gospodarczą - wyjaśnia G. Maciejewski, współautor i wydawca albumu..

Autor rysunków nie poprzestał na obrazie. Nagrał również na dołączoną do komiksu płytę sześć opowieści muzycznych, ilustrujących treść albumu.

Pomszczą Mohacs komiksem

Stowarzyszenie Polonia Nova zaprasza (jak w zeszłym roku):

 


Wszystkiego najlepszego Polsko!
Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości.
Muzyka i tort już gotowe, resztę zrobimy razem.
Spotykamy się 8 listopada o godz.16.00 przed Instytutem Polskim (Nagymező u.15).

Stowarzyszenie Polonia Nova

Do zobaczenia więc pod Instytutem w sobotę!

czwartek, 30 października 2014

HVG nie zawiodło w swoim okładkowym komentarzu na temat podatku od internetu: minimalistyczny, inteligentny, cIęty.

Na ten dominujący obecnie temat dowcipkuje też sobie autor bloga Napirajz.

-No to napijmy się za podatek od internetu

-Nieopodatkowaną palinką!

Jeśli niedzielna demonstracja zaskoczyła wszystkich rozmachem, to przedwczorajsza to wrażenie przebiła. Krążąca liczba stu tysięcy uczestników jest pewnie przesadna ale tłlum był ogromny, co liczy się tym bardziej, że za demonstracjami nie stoi jakaś bogata w środki partia, która może pozwolić sobie na zwożenie zwolenników z daleka.

Początek ma miejsce tam gdzie i w niedzielę, na placu Józsefa Nándora. Z głośników leci kojarząca się z 1956 owertura Beethovena. Na scenę wychodzi Balázs Gulyás. Mówi krótko, zapowiada następnych mówców. Brak mu energii z niedzieli, widać, że ma za sobą dwa wyczerpujące dni.

Pierwszy mówi Zsolt Várady. To założyciel legendarnego IWIWu, który na Węgrzech poprzedził Facebooka i zgromadził w zasadzie wszystkich użytkowników internetu w tym czasie. Várady IWIW sprzedał już dawno temu (serwis zamknięto jakiś rok temu), obecnie jest raczej aktywistą. W przemówieniu mówi dużo na temat potrzeby wprowadzenia takiego systemu podatkowego, który skłaniał by ludzi do płacenia podatków a nie oszustw. To ciekawe, dużo łatwiej jest pomstować na korupcję rządu i domagać się jego ustąpienia niż w przemówieniu wiecowym mówić, że chciałoby się normalnie płacić podatki. Kończy podaniem wysokości podatku od internetu jaka byłaby do przyjęcia: zero.

Zsolt Várady, jeszcze o nim możemy usłyszeć

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

optymalna wysokość podatku od internetu: zero

Następny jest młody działacz Balázs Füzessi. On jest bardziej ogólny populistyczny. Mówi, że protesty mają miejsce jeszcze w dziesięciu innych miastach - a także w Warszawie, co wywołuje falę aplauzu. Zapowiada, że jeśli parlament podda ustawę o podatku od internetu pod głosowanie, co może mieć miejsce około 17 listopada, będą dalsze protesty, każdy ma starać się być wolny tego dnia.

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

zbiórka bitcoinów na protesty

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Na sieć! sporo jest kreatywnych transparentów

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Są nawiązania do Anonymous, ale to tym razem - w przeciwieństwie do demonstracji przeciwko ACTA - margines

Rusza marsz, celem jest kamień z zerowym kilometrem pod zamkiem, skąd liczy się na Węgrzech odległości. Początek jest wolny ze względu na ilość ludzi. Ilu ich jest widać dopiero na moście Erzsébet, który jest wypełniony podczas gdy koniec pochodu nie doszedł jeszcze do Asztórii.

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

na moście, więcej ludzi nie widać jak widać

Atmosfera jest spokojna, nie ma agresji, choć czuje się, że ludzie są wściekli. Dominują okrzyki "Nie pozwolimy" (Nem hagyjuk) i "Przecz z Orbánem" (Orbána takarodj). W powietrzu dron, na wzgórzu Gellérta ludzie machają święcącymi się komórkami.

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Nie płacimy podatków kryminalistom - sporo jest nawiązań do korupcji w rządzie

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Gra słów: Minielnök (miniprezydent) - Miniszterelnök (premier) - Orbán nie jest pozytywnym bohaterem demonstrantów

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014 

Znów Orbán

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Znów o podatkach, z lewej: "1000 miliardów niewpłaconego VATu - 20 miliardów podatku od internetu" w nawiązaniu do niewyjaśnionej do dziś afery machlojek wokół VATu na cukier (ten transparent akurat trzyma były poseł LMP do parlamentu), z prawej: "internet to też usługa komunalna" - przed wyborami rząd kolejny raz nakazał obniżenie opłat komunalnych - zobacz też tu - a teraz je chce podnieść.

Dochodzimy do zerowego kamienia i tam płynny koniec: miejsce jest za małe by pomieścić wszystkich, ludzie przyszedłszy ruszają do domu. Choć nie wszyscy - 1-2 tysiące idą na plac Kossutha, gdzie jednak obywa się bez incydentów.

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Flaga Unii nad tunelem - nowy symbol opozycji. W trakcie demonstracji skandowano też "Europa, Europa".

protest przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 28.10.2014

Jeśli w Fideszie używają Facebooka to zrozumieją

poniedziałek, 27 października 2014

Z OSTATNIEJ CHWILI: Fidesz nie rezygnuje z podatku od internetu,

jutro (wtorek) druga demonstracja, też na placu Józsefa Nádora o 18:00.

Nie wiem czy ci, co przyszli siedzą w internecie zawodowo, czy też może oglądają w nim filmy i grają w gry, godziny i dni spędzają na fejsie, są maniakami wiadomości z internetu, wikipedystami, czytelnikami bloga Jeż Węgierski czy też, jak sugeruje to złośliwa propaganda, to wstydliwie uzależnieni od sieciowej pornografii a przyszło ich dużo, kilkadziesiąt tysięcy. Kilkadziesiąt tysięcy na wczorajszej demonstracji przeciwko podatkowi od korzystania z internetu. To tutaj naprawdę sporo.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

takich geeków jest nieco ale zdecydowanie przeważają normalsi

Tłum zbiera się na placu Józsefa Nándora. Na początek, bez wprowadzenia, odtworzone zostaje nagranie z konferencji prasowej Fideszu bodajże z 2008 roku, w ramach której partia wyrażała stanowczy sprzeciw wobec proponowanego wówczas podatku internetowego. Nagranie tłum komentuje gwizdami i nieprzyjaznymi okrzykami.

Potem głos zabiera jedyny mówca, organizator protestu i twórca internetowego ruchu Sto tysięcy przeciwko podatkowi od internetu, Balázs Gulyás.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

B. Gulyás mówi

Zaczyna od trzech próśb: wpłacajmy na koszt organizacji demonstrajci, żadnego zakrywania twarzy, żadnych symboli partyjnych.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

zrzutka do skrzyneczki

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

Przewodniczący partii Polityka Może Być Inna (LMP) stoi cichutko w tłumie. Jako uczestnik jest ok, ale nie wolno mu się obnosić ze swoją partią.

Mówi krótko i dobitnie: nie będzie żadnego podatku od internetu, nie pozwolimy na to! Największe oklaski dostaje gdy mówi: nie będziemy płacić podatku skorumpowanemu rządowi!

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

hasła: niech żyje republika sieciowa! oraz nie będziemy płacić podatków przestępcom!

Orbána nazywa cyfrowym analfabetą. Gdy tłum zaczyna skandować “Orbán won!” reague: to demonstracja przeciwko podatkowi od internetu ale jeśli Orbán ustąpi to rzecz jasna podatku nie będzie. Brawa.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

chodzi o podatek od internetu ale nie udaje się uniknąć innych tematów

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

ten przeciwnik podatku swoje hasło umieścił na starej klawiaturze

Gulyás daje rządowi 48 godzin na wycofanie się z planów podatku, zapowiada następną demonstrację za dwa dni. Potem zaprasza na scenę przedstawicieli mediów i wzywa wszystkich do podniesienia komórek, reporterzy fotografują morze świetlików ekranów.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

komórki uczestników

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

fotografowanie komórek uczestników

Po sesji Gulyás wzywa do przejścia pod siedzibę Fideszu na ulicy Lendvay, gdzie demonstrancji mają złożyć stary zużyty sprzęt elektroniczny na znak protestu.

Ruszamy. Tłum jakby większy, media napiszą potem o kilkudziesięciu tysiącach uczestników. Idziemy i nie widzę ani końca ani początku demonstracji.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

Flaga unijna nabiera powoli charakteru opozycyjnego

Nad nami lata mały dron, w internecie leci materiał, który nagrywa. Co jakiś czas na przemian okrzyki “Nie pozwolimy” i “Orbán won”, ale w sumie spokojnie.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

tłum na Andrássy, nie widać końca ani początku

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

Prostestuję przeciwko podatkowi od internetu!

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

Wolności dla internetu!

Gdy dochodzimy do placu Bohaterów jest już on pełen. Centralna rzeźba oblepiona jest ludźmi, są tam organizatorzy z transparentem.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

Gulyás to tutaj ten nad transparentem, na środku

Gulyás przemawia ale ledwo go słychać bo mam tylko megafon a tłum jest wielki. Znów nad demonstrantami świecą ekrany komórek.Odśpiewanie hymnu, demonstracja oficjalnie zakończona.

Większość jednak rusza pod pobliską siedzibę Fideszu.

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

z klawiaturą na smyczy, ruszają w stronę siedziby Fideszu

demonstracja przeciwko podatkowi od internetu, Budapeszt 26.10.2014

na zdjęciu tego nie slychać ale akurat pod siedzibą Fideszu odchodzi ostre skandowanie

Pojawiają się kibice, którzy mieli dziś wcześniej demonstrację przeciwko Węgierskiemu Związkowi Piłki Nożnej i zdaje się, że to oni rozrabiają najwięcej. Przewrócone zostaje ogrodzenie, w stronę budynku lecą elektroniczne graty, wybite zostają szyby. Na balkon dostają się demonstranci, wywijają flagą unijną. Policja wzywa do rozejścia się, z czasem tłum rzednie i się rozchodzi. Na dzisiaj tyle.

Tak się składa, że 23 października, w rocznicę rewolucji 56 roku, też byliśmy na opozycyjnej demonstracji, uderzyło mnie jej podobieństwo do wczorajszej manifestacji.

  1. I tu i tu przemawiali młodzi, nieznani szerzej działacze. Mówili konkretnie, świeżo a przy tym dobrze wiecowo.
  2. Partie polityczne były niemile widziane.
  3. Na koszt demonstracji uczestnicy zrzucali się na miejscu – coś jak taca w kościele.
  4. Atmosfera była dość nieformalna.
  5. Uczestnicy mieli coś pokazywać a dziennikarze byli zaproszeni zostali na scenę by ich fotografować

Czy to nowy model demonstracji politycznych - a w konsekwencji rodzący się nowy ruch polityczny? Nie wiem, przekonamy się wkrótce.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 96