moje zdziwienia budapeszteńskie
| < Grudzień 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 Creative Commons License
Jeż Węgierski is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 Poland License.
Based on a work at jezwegierski.blox.pl.
RSS
poniedziałek, 15 grudnia 2014

A raczej a koleje węgierskie. Wśród licznych ostatnio memów o tematyce pendolińskiej pojawił się i ten:

Śmieszne te nasze PKP, prawda? Bardzo, tyle tylko, że nie PKP ale węgierski MÁV (napis MÁV-Start można rozpoznać na wagonie). Zauważył to Chłopak, za co mu dziękuję.

Niechcący wyszedł z tego komentarz porównawczy: koleje węgierskie jako usobienie zapyziałości wobec Pendolino w Polsce.

Tagi: humor
22:58, jezw
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 grudnia 2014

Co ja bredzę: klasa średnia przecież jest już od dawna! Wystarczy zajść do bardziej trendziastej restauracji, obejrzeć domy na obrzeżach Budapesztu, zajrzeć do jakiejś miejscowości na północnym brzegu Balatonu czy popatrzeć na lotnisku na oczekujących na lot gdzieś na daleki wschód by się przekonać, że klasa średnia jak najbardziej istnieje.

Jest tak i zarazem tak nie jest. Nie ma wątpliwości, że mamy tu warstwę ludzi, którym się nieźle powodzi. To te wszystkie domy, samochody, restauracje i podróże. Co więcej, nad stworzeniem i wzmocnieniem tej grupy społecznej deklaratywnie trudzi (obecnie mniej, kiedyś więcej) rząd. W dużej mierze ta grupa, a raczej jednostki w jej skład wchodzące, zachowuje się egoistycznie starając się powiększyć swój dobrobyt nie przejmując się innymi, a ściślej ignorując tych co są niżej, i zazdroszcząc tym co mają więcej.

I jeśli coś się zmienia to to, że chyba zaczyna się pojawiać wrażenie odpowiedzialności za sprawy wspólne. Wrażenie, jak piszę, mogę się mylić, ale to co ostatnio widzę może być początkiem trendu. Zauważyłem mianowicie, że coraz więcej ludzi wspiera materialnie różne społeczne i polityczne inicjatywy, a jest to coś co dotąd było raczej domeną zagranicznych fundacji. Ewentualnie przekazywało się jeden procent podatku – i tyle.

Nie ma tu na myśli jedynie demonstracji (np. tej), na które ostatnio głównie chodzi klasa średnia i które organizowane są składkowo: zwołanie przez facebooku, finansowanie przez zbiórkę w trakcie. Chodzi o głębsze w charakterze zjawisko. Organizacje społeczne coraz częściej z sukcesem apelują o wsparcie do swoich zwolenników. Rozpoczął to przed dwoma laty Węgierski Klub Rowerowy stawiając sobie za cel zebranie bodajże trzech tysięcy członków by mieć wystarczające wsparcie dla swojej działalności (ma ich teraz 1828).

Nieprzypadkowo pierwsza na to zdecydowała się organizacja działająca w ramach fantastycznie popularnego ruchu rowerowego. Teraz przyłączają się inne, bardziej polityczne grupy. I tak Átlátszó.hu, z sukcesem, rozpoczęła kampanię budowania bazy 4000 osób, które każdego miesiąca przekazałyby po 1000 forintów na tę organizację. Obecnie jest ich 1774.

Taki K-Monitor (“K” od korupcji) zbiera celowo: wspólnie z Hosszúlépés, grupą organizującą przechadzki miejskie, zbiera pieniądze na utworzenie nowej trasy śladami budynków, z którymi się łączą różne afery korupcyjne. Potrzebują pół miliona, mają 121 tysięcy.

kmonitor1

K-Monitor zbiera na stronie adjukossze.hu (zrzućmysię.hu)

Prawdziwy blitzkrieg fundraisingowy przeprowadził instytut badań społecznych Tárki. Od 1990 wydają oni co dwa lata Társadalmi Riport (Raport społeczny) omawiający społeczne i gospodarcze trendy. Raport przez lata wspierały kolejne rządy, ale dwa lata temu Orbán odmówił finansowania. Wtedy udało się jakoś wydać raport ale w tym roku wobec ponownego braku poparcia Tárki ogłosił, że raportu nie będzie. Pojawiło się jednak tyle głosów nawołujących do wydania raportu, że instytut zdecydował się otworzyć stronę internetową dla zbierania wpłat na publikację. Potrzebną kwotą było pięć milionów, w dwa tygodnie zebrano ich ponad sześć. Nadeszło w sumie 70 przelewów, 59 od osób prywatnych, 11 od firm. Pięćdziesiąt pięć z nich opiewało na sumę niższą niż 20 000, 9 na kwotę pomiędzy 20 000 a 100 000, ponadto pięciu wspierających wpłaciło pół miliona lub więcej.

Te pieniądze wpłacają przedstawiciele naszej klasy średniej. Dotąd zajęci gromadzeniem swoich majątków, egoistyczni i zwykle politycznie ostrożni czyżby zaczęli się przekształcać w klasę średnią z prawdziwego zdarzenia czyli taką, która bierze odpowiedzialność, wykazuje inicjatywę i zamiast czekać na łaskę rządu domaga się swoich praw?

piątek, 28 listopada 2014
Tak HVG komentuje nieco chwiejną politykę zagraniczną Węgier: niedawną wielką przyjaźń zdaje się właśnie zmieniać powrót na łono zachodu. No i wyczuwa się w tym nacisk kładziony przez nowego ministra spraw zagranicznych na relacje handlowe.

nasprzedaz

Eladó = Продается = Na sprzedaż
czwartek, 27 listopada 2014
Pisałem kiedyś o automatyźmie mówienia "na zdrowie!" w przypadku kichania, równie ciekawe jest zachowanie Węgrów gdy komuś zaburczy w brzuchu. Z dużą przewidywalnością pojawi się zawsze ktoś kto z szelmowskiem uśmiechem osoby szykującej się do rzucenia nadzwyczaj błyskotliwej i dowcipnej riposty, o której opowiada się potem latami na przyjęciach, powie "co, głodny jesteś?"

Dodajmy do tego "smacznego" (jó étvágyat) rytualnie wypowiadane przed jedzenie i "na zdrowie" (egészségedre) po i już mi się tworzą zręby słownika automatyzmów w języku węgierskim.
środa, 26 listopada 2014

Polecam mój artykuł pod powyższym tytułem (podtytuł: O paradoksach polityki historycznej), który ukazał się w najnowszym numerze Czasu Kultury. Numer jest tematycznie węgierski i zawiera więcej tekstów o Węgrzech. Mój artykuł opowiada historie o pomnikach okupacji niemieckiej, Alberta Wassa, Trianonu, 1956 roku oraz o parku pomników. Oto zajawka redakcyjna:

Od chwili objęcia rządów przez Victora Orbana Wegry stają się innym krajem. Zmianom z niepokojem przyglądają się europejscy politycy, dziennikarze, artyści, ale także węgierscy obywatele. Autorzy numeru „Czasu Kultury” zatytułowanego „Węgry: koniec republiki” przedstawiają ustrojowe, ekonomiczne i kulturowe „reformy” w ostatnich latach (Waldemar Kuligowski), mechanizmy rekonstruowania węgierskiej tożsamości – jej „wartości i misji” (Richard Papp), a także przykłady manipulowania społeczną pamięcią i historią (Miklos Szabo). Péter Portörő analizuje aktualny proces zmiany nazw budapesztańskich ulic i placów, Jerzy Celichowski natomiast opowiada o kontrowersjach powstałych wokół pomników. Aleksandra Zielińska opisuje regulacje prawne, które nakładają ograniczenia na węgierskie media, organizacje pozarządowo i działaczy społecznych oraz zagrażają wolności słowa. Magdalena Radomska analizuje przykłady sztuki węgierskiej krytycznej wobec władzy. Ponadto w numerze prezentowane są także oddolne, kontrkulturowe ruchy i wspólnoty we współczesnym Budapeszcie, których symbolem jest Gólya (Kiss Soma Abraham).

W numerze także rozmowa z Janem Gondowiczem oraz nowe felietony Agaty Araszkiewicz.
czwartek, 20 listopada 2014

„Dzień gniewu” w ostatni poniedziałek był kolejną z serii opozycyjnych demonstracji. Tym razem zorganizowała go facebookowa grupa Nem némülünk el (Nie zamilkniemy). I tak jak dotąd mieliśmy demonstrację przeciwko podatkowi od internetu, potem o odwołanie Ildkikó Vidy tak teraz tematem było odrzucenie całej elity, dotychczasowej polityki, ostatnich dwudziestu pięciu lat. Tak, tak: łał.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

flaga norweska, zarfaz się rozlegnie Ria, Ria, Norwegia!

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Miss Europa, rozmawiałem z nią, suknię uszyła jej koleżanka-projektantka mody jeszcze kiedy Węgry wstępowały do Unii, obecnie to już symbol opozycyjny

Budapeszteńska demonstracja – było ich więcej, nie tylko w innych miastach węgierskich ale i w Europie – odbyła się na placu Kossutha, który jak dotąd kojarzył się raczej z demonstracjami antygyurcsányowymi. Nie jestem w stanie ocenić ilości ludzi, ale zdaje się, że plac się wypełnił choć nie przelewał. Zaskoczyła mnie obecność zorganizowanych aktywistów kredytów walutowych. Ostatnio parlament z wielkimi fanfarami uchwalił ustawę mającą „ostatecznie” zamknąć sprawę poprzez wymuszenie na bankach zwrotu części pieniędzy kredytobiorcom a także uforintowienie pozostałego długu. To, że przyjęto rynkowy kurs franka nie spodobało się najwyraźniej części kredytobiorców, stąd ich obecność na placu.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Żądamy państwa prawa a nie uforintowienia kredytów!

Dominowali młodzi, dla mnie przynajmniej, nieznani mówcy. Ich wystąpienia stanowiły mieszankę emocji (powtarzane „dühös vagyok” – „jestem wściekła” – było leitmotivem jednego z wystąpień), ogólników (rządy kradną), rewolucyjnej retoryki i miejscami kabotyństwa, pokoleniowego buntu z totalnym odrzuceniem ostatnich dwudziestu pięciu lat. W wyliczance dostało się i politykom opozycyjnym a nawet maleńkiej partyjce 4K, która domaga się legalizacji marihuany. Pojawiło się żądanie nowej „zmiany systemu” jak na Węgrzech określa się okres lat 1989-1990. Tak na marginesie, pomyśleć tylko, że w Polsce często się mówi o dwudziestu pięciu latach wolności, tu to dla wielu okres zmarnowany.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Mówca rewolucyjny, koszulka CCCP

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

"Przestępcom nie płacimy podatków. Republikański Ruch Oporu" - takie naklejki rozdawano w tłumie

Najkonkretniejsza była nauczycielka ze szkoły średniej, która protestowała przeciwko ostrym cięciom w budżecie oświaty zaproponowanym w obecnym budżecie oraz András Horváth, który mówił o społecznej inicjatywie stworzenia nowych instrumentów antykorupcyjnych. Przyprowadził na scenę byłego policjanta, który stracił pracę po tym jak zbyt gorliwie prowadził śledztwo w sprawie niewyjaśnionych do dziś przekrętów na ropie, które w latach 90-tych doprowadziły do gigantycznych strat budżetowych. I tak obecne machlojki symbolicznie zostały połączone z aferami poprzedniego okresu.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

nauczycielka, nazywała się, o ile pamiętam, Emília Nagy

Z ciekawszych haseł skandowano „Ria, Ria, Norwegia” (jak w piłkarskim „Ria, Ria, Hungaria”) na znak poparcia dla organizacji społecznych rozdzielających fundusze norweskie i za to atakowanych przez rząd a także „Rząd-mafia” czy też „Nie ma już Fideszu”.

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

Od czasu demonstracji przeciwko podatkowi od internetu pojawiają się nawiązania komputerowo-internetowe

demonstracja Dzień gniewu, Budapeszt, 17.11.2014

takie też, V.O. to oczywiście Orbán Viktor

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

i takie: demonstrant high-tech, na ekranie jego tableta przebiegało na okrągło jakieś hasło

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

Są też hasła low-tech jak to: "Nie będziemy kolonią" - parodia rządowej retoryki antyunijnej

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

"Viktor, może tak zrozumiesz" i dalej rowaszem. Można się domyśleć co tam napisali

Po demonstracji obalono barierki oddzielające tłum od parlamentu, ale mimo, że tłum stał oko w oko z uzbrojonymi policjantami do przemocy nie doszło. Na razie nie ma planów na następne demonstracje.

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

opozycyjno-narodowe grzane wino sprzedawane na wszystkich niedawnych demonstracjach

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

nieco dziwny Ruch białych chustek, uczestniczki nawołują do pokoju i miłości

Demonstracja Dzień gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

Anonimowi słuchacze w otwartych ale ciemnych oknach parlamentu

Nie wiadomo, czy to koniec fali protestów, czy też może będą kontynuowane ale zapoczątkują społeczny ruch oporu lub reform. Postaram się dalej pisać na te tematy.

Demonstracja Dzien gniewu w Budapeszcie, 17.11.2014

VIktor, конец (nawiązanie do słynnego plakatu) i inne przekazy obcojęzyczne

niedziela, 16 listopada 2014

Jakiś czas temu dostaliśmy w prezencie worek z borowikami. DWA KILO NIEROBACZYWYCH BOROWIKÓW. Zrobiło to na nas mocne wrażenie. W Polsce takie coś byłoby sensacją a tu ofiarodawca zachowywał się jakby nic. Grzyby pochodziły z gór Mátra, gdzie, jak już wcześniej dostawałem sygnały, grzyby są. Poczułem, że chętnie bym się tu na grzyby wybrał.

Okazja nadarzyła się w październiku w postaci długiego weekendu. Postanowiliśmy z Chłopakiem wypróbować Mátrę. Pojechaliśmy tam 23 wieczorem, nocleg udało się nam znaleźć w Mátraszentimre u uroczych państwa w pensjonacie Tornácos ház.

Następnego dnia zerwaliśmy się przed świtem i ruszyliśmy do pobliskiego Bagolyirtás, gdzie pochodząca stąd koleżanka widziała grzybiarzy. Postanowiliśmy ruszyć zielonym szlakiem na południe. Było wcześnie i początkowo musieliśmy nawet trochę poczekać bo za ciemno było by cokolwiek widzieć. Las był, jak to na Węgrzech, bukowy i choć było tam trochę grzybów to niczego jadalnego nie widzieliśmy. Tu i ówdzie były jednak świerkowe plamy i tam było lepiej: znaleźliśmy sporo sów. Trafił się nam też jeden podgrzybek – niestety robaczywy i bardzo wilgotny – a potem, przy drodze piękny, zdrowiutki prawdziwek. Nie za dużo ale było już zdecydowanie po sezonie więc i tak uważałem, że mamy szczęście.

nasz największy sukces grzybiarski

też ładne, ale ich nie zbieraliśmy

Po paru godzinach wróciliśmy do naszego pensjonatu by spytać właścicieli o grzyboznawcę. Obiecałem Śliwce, że to zrobię, bo trzeba wiedzieć, że grzyby tutaj zbierają nie wszyscy jak w Polsce ale tylko ci nieliczni, którzy się “znają na grzybach” a i tak zbieracze rutynowo przynoszą grzyby do przebrania grzyboznawcom, którzy w sezonie bezpłatnie są dostępni na targach i w innych publicznych miejscach. Nasi gospodarze zadzwonili po mieszkającą parę domów dalej panią. Zapewnili nas, że ma egzamin z grzyboznastwa. Przyszła po paru minutach, przejrzała nasze grzyby, była supermiła i żadnych pieniędzy nie chciała, co więcej, zaoferowała, że da nam opieńki, które ma u siebie w domu w lodówce. Poszliśmy do niej, dostaliśmy coś z kilo opieniek – chciała nam dać dwa razy tyle – i kupiliśmy od niej dżem z dzikiej róży: przynajmniej za to przyjęła pieniądze.

W drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze na Kékes ale wtedy już padał deszcz i była taka mgła, że widać wszystkiego było tyle:

Obiecaliśmy sobie, że w przyszłym roku znów pojedziemy na grzyby. Czy znacie inne miejsca grzybowe na Węgrzech poza Bagolyirtás, które polecam? Jeśli tak podzielcie się tą wiedzą w komentarzach – z góry dzięki!

sobota, 15 listopada 2014

Tym, że Ebola dotarła do Stanów Zjednoczonych.

Ten w sumie przeciętnie zabawny dowcip nawiązujący do zakazu wjazdu do USA wydanego Ildikó Vidzie, szefowej urzędu podatkowego, jest znaczący bo przedtem przez lata lub nawet dekady nie słyszałem na Węgrzech dowcipów politycznych. Nie wiem co jest czynnikiem powodującym pojawianie się lub znikanie tych dowcipów, ale coś się chyba dzieje.

Inny dowcip tym razem na hasła na demonstracji: co oznacza NAV (skrót nazwy tutejszego urzędu podatkowego)? Nie mamy  Amerykańskiej Wizy

wtorek, 11 listopada 2014

Pisałem jakiś czas temu o krokach przedsięwziętych przez rząd w celu ratowania frankistów tj. osób, które wzięły kredyt w obcej walucie, głównie frankach szwajcarskich. Dwie ostatnio (4 lipca i 24 września) przyjęte ustawy mają sprawę załatwić ostatecznie.

Nakazują one bankom zwrot ich klientom nadpłat wynikających z różnicy kursów oraz jednostronnych zmian umów kredytowych. Kredyty walutowe zostaną uforintowione po kursie rynkowym. Narodowy Bank Węgier wyda szczegółowe rozporządzenia regulujące sposób wyliczenia kwot do zwrotu. Jest to tym bardziej skomplikowane, że część kredytobiorców skorzystała już z jakiejś formy pomocy, co rozporządzenie ma wziąć pod uwagę. Rząd deklaruje, że w efekcie końcowym kredytobiorcy walutowi nie powinni wyjść na zmianach lepiej niż ci co zdecydowali się na wyżej oprocentowany kredyt w forintach.

W odniesieniu do jednostronnych zmian umów interesującym szczegółem było założenie winy banków: dostały one miesiąc by w sądzie udowodnić uczciwość swoich praktyk. Zdecydowana większość założonych spraw sądowych zakończyła się przegraną banków.

Decyzja dotyczy zarówno kredytów walutowych jak i, co ciekawe, udzielonych w forintach. Szacuje się, że podlega jej 400 instytucji finansowych, które mają do rozliczenia 680 tysięcy kredytów walutowych i 650 tysięcy kredytów w forintach. Przeciętnemu kredytobiorcy raty powinny spaść o 25% a sam dług o 20%. Według szacunków łączny koszt tej operacji dla banków wyniesie 1000 miliardów forintów, co odpowiada mniej więcej jednej trzeciej kapitału bankowego na Węgrzech.

Decyzja wywołała gniewną reakcję Stowarzyszenia Bankowego. W swoim oświadczeniu zaprotestowało ono przeciwko stosowaniu prawa wstecz. Obecnie sprawdza się czy stare kredyty odpowiadają dopiero co wprowadzonym wymaganiom, co jest niemożliwe z natury rzeczy. To tak jakby auto wyprodukowane przed kilku laty kontrolować według norm zanieczyszczeń odnoszących się do obecnie produkowanych samochodów i karać producentów za to, że przed laty ich produkt “nieuczciwie” nie spełniał tych norm, obrazowo tłumaczy przewodniczący stowarzyszenia.

W oświadczeniu podkreślono, że do wybuchu kryzysu do systemu kredytów walutowych nie miał zastrzeżeń ani nadzór bankowy ani żadna z partii parlamentarnych. W odniesieniu do kredytów walutowych odpowiedzialność spada zarówno na banki jak i rząd oraz klientów, natomiast obecnie jedynie z banków robi się kozła ofiarnego.

Istotny jest aspekt polityczny sprawy. W ciągu ostatnich kilku lat doszło do szeregu demonstracji zdesperowanych frankistów. Pod początkowo apolityczne protesty z czasem próbował podłączać się Jobbik atakując banki przy użyciu antykapitalistycznej retoryki.

W sierpniu zeszłego frankowcy demonstrowali przed domem Orbána, dla rządu był to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że problem robi się coraz bardziej polityczny. Wokół domu Orbána wprowadzone strefę bezpieczeństwa uniemożliwiającą dalsze demonstracje.

Przed październikowymi wyborami samorządowymi jednym z dwóch głównych haseł propagandy rządowej było, obok kolejnej obniżki opłat komunalnych, “Rozliczamy banki”. Retoryka nieuczciwego banku znalazła odbicie w nazwie ustawy o fair bankingu, którą rząd obecnie szykuje. Ma one bronić kredytobiorców. W praktyce ustawa ta może być dla rządu instrumentem do wypierania z węgierskiego rynku banków zagranicznych: zadeklarowanym celem rządu jest zwiększenie udziału banków z kapitałem węgierskim do 50%.

*

Warto dodać, że kwestia kredytów walutowych pojawiła się wcześniej również w sądach. Dłużnicy wytoczyli bankom 2500 spraw. Najczęstszym zarzutem był brak transparentności. Podpisując umowę kredytobiorca powinien wiedzieć jaka będzie wielkość spłat, co nie jest możliwe w przypadku kredytów walutowych.

Sprawy doszły do sądu najwyższego w końcu zeszłego roku. Ten nie unieważnił masowo umów kredytów walutowych ale uznawszy, że są generalnie ważne dopuścił ich modyfikację w konkretnych przypadkach. W sprawie transparentności jednostronnych modyfikacji umów sąd zdecydował się zaczekać na decyzję Sądu Europejskiego.

Decyzja ta zamknęła nadzieje na rozwiązanie problemu przez sądy. Wywołała ona gniewne komentarze rządu oraz demonstracje kredytobiorców przed budynkiem sądowym. A w efekcie doprowadziła do obecnych ustaw. 

poniedziałek, 10 listopada 2014

Jedna po drugiej przechodzą ostatnio demontracje antyrządowe przez Budapeszt. Wczoraj żądano ustąpienia Ildikó Vidy, szefowej urzędu podatkowego (NAV), która niedawno przyznała się, że ma zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Już wyjaśniam o co chodzi.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

"W domu też kłamiesz, Vida?" oraz "Ildikó Vida, chcielibyśmy bardzo Ci podziękować za Twoją wytężoną pracę"

Niedawno okazało się, że ambasada USA poinformowała sześć osób, w tym i członków rządu, że mają zakaz wjazdu do USA z powodu ich udziału w działalności korupcyjnej dotykającej firm amerykańskich. Chodzi o manipulacje VATem, dochodowe dla biorących udział w procederze ale przynoszące wielkie straty dla budżetu. Firmy amerykańskie miały dostać propozycje nie do odrzucenia: za łapówkę ułatwienia dla was, dla konkurencji natomiast szykany przy pomocy urzędu podatkowego.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Rozszyfrowany skrót NAV: nie mam wizy amerykańskiej

Piszę “miały dostać” bo nic nie wiadomo na pewno. Rok temu pracownik NAV-u (tutejszy urząd podatkowy) András Horváth szeroko opowiadał w prasie na temat machlojek z VAT-em prowadzonych przez urząd podatkowy, złożył nawet zawiadomienie do prokuratury ale wszystko co z tego wynikło to dotykające go szykany. Także tym razem rząd nie przejawił zainteresowania wyjaśnieniem tego bądź co bądź wielkiego skandalu jakim jest zakaz wjazdu dla szeregu osób stojących blisko rządu. Więcej szczegółów dotyczących całej sprawy do przeczytaniu na blogu Codziennik Węgierski tu i tu.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

"Vida, ustąp!" to jeszcze na ulicy Dob

Demonstrację, jak to ostatnio bywa, zorganizowała facebookowa grupa 1000 miliardów za uczciwym systemem podatkowym (nawiązanie do kwoty 1000 miliardów forintów, do jakich to strat miały doprowadzić tolerowane oszustwa związane z VAT-em).

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Tradycyjnie już obecnie maski Guya Fawkesa, tyle, że noszone z tyłu głowy: na demonstracjach nie wolno zasłaniać twarzy

Zaczęła się pod urzędem podatkowym na ulicy Dob. Stamtąd przeszliśmy na znany z demontracji przeciwko podatkowi internetowemu plac Józsefa Nándora. Po drodze znów zapełniła się ulica Andrássy, mówi się o dziesięciu tysiącach uczestników.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

aktywistka zbierająca na koszt demonstracji

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

ci do wrzucili coś do pudełka dostawali naklejkę "przestępcom nie płacimy podatków"

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

"NAV psuje się od głowy"

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Chodzi o Vidę ale pojawiły się nawiązania do innych niewyjaśnionych spraw o woni korupcyjnej, tutaj do niespodziewanej decyzji Orbána zakupu myśliwców Grippen zamiast F16

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Flaga Norwegii - skandowano też nazwę tego kraju - to nawiązanie do ataków rządu na Norwegię w związku z funduszem norweskim

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Czołówka marszu - flaga europejska to już obecnie element obowiązkowy, skandowno zresztą "Europa, Europa"

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

efekt domina - upadek Vidy przyniesie upadek innych postaci z rządu, uważa autor tego transparentu

Na placu Józsefa Nándora wygłoszono przemówienia. Znów pojawił się Zsolt Várady, który zapowiedział utworzenie sieci społecznościowej dla aktywistów. Domagał się reformy systemu podatkowego i nawoływał do aktywności społecznej.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

demonstracja była od odwołanie Vidy ale wiadomo, że chodziło i o tego Wielkiego Brata

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

przewrotne użycie hasła trianonowego "Nie, nie, nigdy!" jako wyrazu niezgody na ewentualne wyjście Węgier z Unii

Te dwa hasła były zresztą leitmotivem innych wystąpień. Przemówienia miał też Gábor Vágó, były poseł LMP (Polityka Może Być Inna). Ten posiadacz najwspanialszych sumiastych wąsów w polityce węgierskiej wezwał wszystkich do chodzenia do urzędów podatkowych i pytania się czy Ildikó Vida już ustąpiła ze stanowiska. Dał rządowi tygodniowe ultimatum na doprowadzenie do ustąpienia Vidy oraz poproszenie EU o przeprowadzenia w sprawie zarzutów korupcyjnych. Jeśli do tego nie dojdzie, 17 listopada odbędą się demonstracje w całym kraju.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Gábor Vágó, co za wąsy, plus warto zwrócić uwagę na pętelki do guzików w kolorach narodowych

Po nim pojawia się aktor Zoltán Békési, który mówi też o powszechności nieuczciwych zachowań wśród zwykłych ludzi: niepłacenia podatków, płaceniu bez rachunków, jeżdzeniu na gapę, kumoterstwie, itd.

W końcu pojawia się gwiazda wieczoru, András Horváth, który powtarza swoje zarzuty również nawołuje do reform podatkowych oraz aktywności społecznej.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

András Horváth, whistleblower

Na koniec miejsce ma minuta ciszy dla uczczenia pamięci Milána Rózsy, młodego aktywisty zatrzymanego po ataku na siedzibę Fideszu, który niedawno popełnił samobójstwo na skutek dręczącej już od dłuższego czasu depresji.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Upamiętnienie Milána Rózsy

Ciekawe na demonstracji było parę rzeczy.

To kolejne wydarzenie zorganizowane przez Facebooka demonstracyjne pomijające partie polityczne

  • Pojawiło się na nim dużo transparentów i tablic zrobionych przez ludzi, często z inteligentnymi i dowcipnymi hasłami
  • Dominowała klasa średnia, na co wskazują powyższe transparenty
  • W tłumie nie było agresji, nawet na poziomie werbalnym
  • Mimo tematyki nader nadającej się na populistyczne hasła typu”wszyscy są skorumpowani, przecz z rządem” konsekwentnie pojawia się wątek reformy podatkowej i uzdrowienia państwa.

demonstracja o odwołanie Ildiki Vidy, szefowej węgierskiego urzędu podatkowego 10.11.2014

Temu statkowi już dziękujemy


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 96