Menu

Jeż Węgierski

moje zdziwienia budapeszteńskie

Wpisy otagowane : piesi

każdy rodzi się pieszym

jezw

To tytuł kampanii organizowanej przez masę partnerów, w tym i rząd. Kampania jest ale jej nie ma: strona internetowa nie działa, na stronie na facebooku nic się nie dzieje, zdobyć jakichkolwiek informacji na jej temat nie jak ale, ale hasło jest niezłe i logo też mi się podoba więc zamieszczam.

Mindenki gyalagosnak születik

Hasło na plakacie: zwolnij gdy dojeżdzasz do zebry

krajowa radykalna grupa akcyjna użytkowników przejść dla pieszych

jezw
Ten barokowy tytuł jest nazwą inicjatywy (węg. Radikális Zebrahasználók Országos Akciócsoportja RAZOR), która pojawiła się tu ostatnio i już narobiła dużo szumu.

Jej uczestnicy przez kilka miesięcy będą zgłaszać na policję przypadki nieprawidłowego zachowania kierowców przejściach dla pieszych dołączając nagrania wideo, zdjęcia oraz nazwiska świadków. Materiał uzyskiwany jest podczas akcji RAZORA, w ramach których jedna grupa, zwykle z wózkiem dziecięcym, przekracza ulicę na wybranym przejściu dla pieszych a druga w tym czasie rejestruje wykroczenia.

Grupa obiecała, że będzie śledziła los zgłoszeń i opublikuje informacje o ewentualnych konsekwencjach dla kierowców.

W swych działaniach RAZOR powołuje się na statystyki. W zeszłym roku na przejściach dla pieszych miało miejsce 1.164 wypadki, w których zginęło 42 osób. Za 72% potrąceń odpowiadają samochody.

Akcje grupy ukazują skalę problemu. Na przykład podczas czterdziestominutorowego monitoring przejścia na ulicy Budaörsi zarejestrowano trzydzieści osiem przypadków naruszenia kodeksu drogowego.ulica Budakeszi, źródło: blog nincsszabaly, na blogu jest więcej podobnych zdjęćulica Budakeszi, pełne wideo

O akcjach grupy szeroko informują media. Niektórzy kierowcy nawet widąc grupę ludzi z kamerami i aparatami fotograficznymi koło przejścia uśmiechali się rozpoznając z kim mają do czynienia.

RAZOR zachęca innych do kopiowania ich akcji i na swoim blogu podaje nawet formularze zgłoszeń wykroczeń na policji.

Swoją drogą nie pierwszy raz słyszymy o radykalnych przechodniach. W swoim czasie zamieściłem wideo z flashmobu zorganizowanego pod tą samą nazwą aczkolwiek była to chyba zupełnie inna grupa ludzi.

radykalni przechodnie

jezw
W zeszłą środę miała miejsce tutaj nietypowa demonstracja. Radykalni Przechodnie (radikális gyalagosok), zupełnie nieformalna grupa powstała w celu organizacji tej demonstracji, postanowiła zaprotestować przeciwko poniżającemu traktowaniu pieszych na ulicach. Flash mob, który wybrała jako formę protestu, polegać miał na specjalnie wolnym przechodzeniu przez ulicę na skrzyżowaniu Andrassy oraz Bajcsy-Zsilinszky znanego z tego, że nie da się go przejść na zielonym świetle bez przyspieszenia na końcu. Całość protestu miała trwać parę minut a kierowcy mieli być w międzyczasie uspokajani przez rozdające im kwiaty dziewczyny.

Na protest się wybierałem bo nawet niedaleko pracuję, ale z powodu zamieszania w pracy wyleciał mi on z pamięci i przypomniała mi go dopiero Sliwka smutna dzwoniąca, że ona też zapomniała a przecież tak się wybierała.

Ale nie wszystko jest stracone bo pracujący tuż obok tego skrzyżowania Duży o proteście nie zapomniał i nagrał go przy pomocy aparatu cyfrowego z funkcją wideo. Zmontował go potem w domu i wspaniałomyślnie pozwolił mi go wykorzystać w blogu, co czynię. Dla znających węgierski dodatkową atrakcją będzie stanowiący, wraz z klaksonami, tło dźwiękowe utwór Bëlgi pt. Budapest opowiadający o urokach poruszania się w naszym mieście.

Ten wpis to zarazem eksperyment: nigdy dotąd nie zamieszczałem na blogu wideo. Ciekaw jestem jak się udało.

© Jeż Węgierski
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci